Trwa ładowanie...

Syria: Bojownicy wyzwolili Hadżin, ostatnie miasto kontrolowane przez Państwo Islamskie

Syryjscy bojownicy, przy wsparciu Kurdów i wojsk USA, wyzwolili z rąk dżihadystów Hadżin. Było to ostatnie miasto kontrolowane przez Państwo Islamskie. Jednak to nie koniec ofensywy przeciwko terrorystom w regionie.

Syria: Bojownicy wyzwolili Hadżin, ostatnie miasto kontrolowane przez Państwo IslamskieŹródło: Wikimedia Commons CC BY
d19zra8
d19zra8

O sukcesie akcji poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR). Bojownicy z Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) razem z Kurdami walczą w prowincji Dajr-az-Zaur (wschodnia Syria) z Państwem Islamskim od trzech miesięcy. W ostatnim czasie dotarły posiłki z północnej Syrii (w tym wsparcie lotnicze od USA), a ofensywa bojowników przybrała na sile, czego dowodem jest odbicie miasta Hadżin po zaciekłych walkach. Z tego powodu terroryści Państwa Islamskiego musieli się wycofać z miasta do pobliskich wsi, ale mają jeszcze trudny do zdobycia teren w okolicy pod kontrolą.

Państwo Islamskie kontroluje terytorium ciągnące się do graniczącej z Irakiem wioski Baguz oraz odcinek granicy o długości kilkunastu kilometrów. Enklawa Hadżin jest połączona z położonym po drugiej stronie rzeki Eufrat rozległym pustynnym obszarem kontrolowanym przez dżihadystów. To tam, zdaniem amerykańskich dowódców, przebywa samozwańczy kalif Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi.

SOHR podaje, że od rozpoczęcia ofensywy na Hadżin zginęło 827 terrorystów Państwa Islamskiego oraz 481 żołnierzy SDF, a także 308 cywilów. Bojownicy dalej walczą na obrzeżach miasta Hadziń z dżihadystami, ścigają ich. Państwo Islamskie wykorzystuje miejscową ludność jako żywe tarcze. Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet w środę oskarżyła Państwo Islamskie o dokonywanie masowych egzekucji cywilów podejrzewanych o sympatyzowanie z SDF.

d19zra8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19zra8
Więcej tematów