Trwa ładowanie...
d2rebr4

Syria: Armia rządowa i IS stosowały broń chemiczną - raport ONZ

• Według raportu ONZ armia syryjska dokonała w kwietniu 2014 r. i w marcu 2015 r. dwóch ataków przy użyciu broni chemicznej
• Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego (IS) dokonali takiego ataku w kwietniu ub. r.

• Waszyngton zapowiedział "pociągnięcie winnych do odpowiedzialności"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Syria: Armia rządowa i IS stosowały broń chemiczną - raport ONZ
(PAP/EPA, Fot: Abdulfetah Huseyin)
d2rebr4

Eksperci ONZ stwierdzili w opublikowanym w środę 95-stronnicopwym raporcie, że syryjska armia rządowa dokonała co najmniej dwóch ataków chemicznych - 21 kwietnia 2014 r. w prowincji Idlib, w rejonie miejscowości Talmenes i 16 marca 2015 r. w rejonie Sarmin.

Dżihadyści z IS użyli natomiast - według raportu - gazu musztardowego w miejscowości Marea, niedaleko Aleppo, na północy Syrii.

Pracujący w terenie eksperci, mający mandat ONZ, wykryli łącznie w okresie lat 2014-2015 dziewięć przypadków użycia broni chemicznej. Jednak co do sześciu z nich, przypisywanych przez inne źródła reżimowi prezydenta Baszara el-Asada, nie ma całkowitej pewności kto ich dokonał.

d2rebr4

Waszyngton potępił w środę użycie broni chemicznej w Syrii i zapowiedział, że będzie dążył do pociągnięcia winnych do odpowiedzialności "przy pomocy odpowiednich mechanizmów dyplomatycznych".

- Wzywamy wszystkie państwa członkowskie ONZ i państwa, które podpisały Konwencję o Zakazie Broni Chemicznej, w tym także Rosję i Iran, aby przyłączyły się do naszej inicjatywy - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Ned Price. Dodał, że "nie jest już możliwe zaprzeczanie, że reżim syryjski wielokrotnie stosował gaz bojowy przeciwko własnemu narodowi".

d2rebr4

Podziel się opinią

Share
d2rebr4
d2rebr4
Więcej tematów