Trwa ładowanie...

Syn posła PiS wiceprezesem ciepłowni. Uchwała sanacyjna go nie ruszy?

35-letni Nikodem Matusiak, syn śląskiego posła PiS i wiceprezes ciepłowni w Tychach, pozostaje na stanowisku. Rekomendowała go kontrolowana przez Skarb Państwa spółka Tauron Ciepło. Jej przedstawiciele na razie nie reagują na uchwałę sanacyjną, która zabrania zatrudniania w państwowych firmach dzieci posłów PiS.

Jarosław Kaczyński  chce ukrócić nepotyzm w państwowych firmach. Syn posła PiS jest wiceprezesem ciepłowni. Jak na razie uchwała sanacyjna go nie objęłaJarosław Kaczyński chce ukrócić nepotyzm w państwowych firmach. Syn posła PiS jest wiceprezesem ciepłowni. Jak na razie uchwała sanacyjna go nie objęłaŹródło: PAP, fot: Mateusz Marek
d1zoa0h
d1zoa0h

"Pan Nikodem Matusiak był rekomendowany na stanowisko wiceprezesa PEC Tychy zgodnie z obowiązującymi w Grupie Tauron regulacjami korporacyjnymi. W oparciu o postanowienia umowy spółki - członków zarządu PEC Tychy powołuje i odwołuje Rada Nadzorcza Spółki" - napisała Wirtualnej Polsce Małgorzata Kuś, rzeczniczka prasowa Tauron Ciepło.

Pytaliśmy, czy i w jaki sposób Tauron Ciepło, która jest udziałowcem PEC Tychy zareaguje na "uchwałę sanacyjną". To z rekomendacji Tauron Ciepło na początku maja 2021 roku Nikodem Matusiak objął stanowisko wiceprezesa tyskiej ciepłowni.

Tymczasem dokument uchwalony podczas ostatniego kongresu partii przez Prawo i Sprawiedliwość zakazuje zatrudniania dzieci posłów.

Z Nikodemem Matusiakiem nie udało nam się porozmawiać. We wtorek sekretariat PEC Tychy kilkakrotnie próbował połączyć rozmowę, jednak wiceprezes nie odbierał. O komentarz do sprawy uchwały sanacyjnej poprosiliśmy również śląskiego posła Grzegorza Matusiaka. Parlamentarzysta nie odpowiedział.

d1zoa0h

Kariera syna posła PiS

Kariera Nikodema Matusiaka była wielokrotnie przywoływana w mediach w kontekście zatrudniana rodzin polityków PiS na posadach w spółkach kontrolowanych przez państwo. Syn posła był kierownikiem działu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, a później prokurentem spółki JSW Ochrona. W 2020 roku został prezesem spółki Inova, będącej częścią KGHM.

Jak informował portal Money.pl, Nikodem Matusiak robił licencjat na katowickiej AWF, potem magisterkę na Politechnice Śląskiej. Ukończył studia podyplomowe na AWF (menedżer sportu i turystyki) oraz zarządzanie nieruchomościami na Uniwersytecie Ekonomicznym. Skończył studia MBA i POST-MBA w dziedzinie zarządzania finansami.

- Nie chciałbym, żeby takie sytuacje miały miejsce. To jest niedobra praktyka, nie będziemy tolerować nepotyzmu - komentował wówczas sprawę minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Wygląda na to, że niepotrzebnie strzępił język. Syn posła przestał pracować w KGHM, ale w maju 2021 roku objawił się w roli wiceprezesa Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Tychy. Rekomendowała go na to stanowisko kontrolowana przez Skarb Państwa spółka Tauron Ciepło.

ZOBACZ TAKŻE: PiS podjął uchwałę sanacyjną. "Korupcja będzie w innym miejscu"

Uchwała sanacyjna PiS. Będzie bezwzględnie wykonana

Na sobotnim kongresie Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński skrytykował obecny w partii nepotyzm. Delegaci przyjęli uchwałę sanacyjną. Dokument wskazuje, iż "współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice" posłów, oraz senatorów Prawa i Sprawiedliwości nie mogą zasiadać w radach nadzorczych, ani być zatrudniani w spółkach Skarbu Państwa. Wyjątkiem od tej reguły jest podjęcie pracy "ze względu na kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej".

d1zoa0h

Szefowie Ministerstwa Aktywów Państwowych zapewniali w rozmowach z dziennikarzami, że uchwała sanacyjna zostanie "bezwględnie wykonana". Na początku ma się to odbywać w taki sposób, że "ci, którzy powinni zostać nią objęci, sami zrezygnują".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1zoa0h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zoa0h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj