Symulacja odbicia lotniska. Ćwiczenia przy polskiej granicy
Wspólne ćwiczenia wojskowe Białorusi i Chin, które odbyły się w okolicach Brześcia na Białorusi, blisko granicy z Polską, polegały na przeprowadzeniu symulacji odbicia portu lotniczego - przekazała chińska armia. Manewry rozpoczęły się 9 lipca i trwały do piątku. Były częścią "działań antyterrorystycznych".
Chińskie Ministerstwo Obrony informowało w ubiegłym tygodniu, że te ćwiczenia są częścią "planu rocznego i konsensusu osiągniętego przez oba kraje".
Wspólne manewry przy granicy z Polską
W ramach tych ćwiczeń przewidziano "wspólne działania w zakresie ratowania zakładników i wspólnych operacji antyterrorystycznych", które miały na celu poprawę poziomu szkolenia i interoperacyjności uczestniczących wojsk.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dramatyczna sytuacja w Turcji. Popularny kurort w ogniu
Szczegółowy raport z poligonu w Brześciu został opublikowany w czwartek przez chińskie ministerstwo obrony. W mediach społecznościowych pochwalili się, że żołnierze wykazali się "dobrymi umiejętnościami technicznymi i taktycznymi, solidnym poziomem wyszkolenia i silnym duchem walki".
Symulacja operacji przejęcia kontroli nad lotniskiem od terrorystów przy użyciu dronów, spadochroniarzy i sił lądowych odbyła się w środę. Chiński dowódca Wang Bo poinformował, że obie strony ćwiczyły "okrążanie, kontrolowanie i ściganie" swoich celów oraz doskonaliły taktykę zwiadu i blokady.
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło w ubiegłym tygodniu swoje zaniepokojenie zacieśnianiem współpracy wojskowej Pekinu z Rosją i Białorusią. Te dwa kraje są znane z agresji wobec Ukrainy. Polska "uważnie obserwuje wieloletnią współpracę między Pekinem i Mińskiem jako czynnik o potencjalnym wpływie także na bezpieczeństwo Polski".
Wspólne patrole na Pacyfiku
Manewry pod granicą polską zbiegły się w czasie ze szczytem NATO w Waszyngtonie. W konkluzjach szczytu zapisano, że "Chińska Republika Ludowa stała się decydującym czynnikiem wspierającym wojnę Rosji przeciwko Ukrainie poprzez tak zwane partnerstwo bez granic i wsparcie na dużą skalę rosyjskiej bazy przemysłu obronnego".
Równocześnie z ćwiczeniami na Białorusi, wojska chińskie i rosyjskie przeprowadziły w ciągu ostatniego tygodnia wspólne patrole morskie na Pacyfiku oraz ćwiczenia morsko-powietrzne Joint Sea-2024 u wybrzeży południowej prowincji Guangdong.
W ciągu trzech dni marynarki obu krajów miały realizować szkolenie z zakresu strzelania ostrą amunicją. Jak podkreślały państwowe media, w okolicach miasta Zhanjiang może obecnie przebywać co najmniej 10 chińskich i rosyjskich okrętów wojennych, które działają jednocześnie w dwóch wspólnych formacjach.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli. Dlatego, w poczuciu odpowiedzialności za ochronę przed dezinformacją, zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski