Kara śmierci dla obywatela Niemiec na Białorusi. Berlin podejmuje kroki
Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że wie o skazaniu obywatele Niemiec na karę śmierci na Białorusi. - Kara śmierci jest "okrutną i nieludzką formą kary, którą Niemcy odrzucają w każdych okolicznościach - zapewnia federalny MSZ.
Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych i ambasada w Mińsku zapewniają wsparcie konsularne osobie, której sprawa dotyczy i intensywnie angażują się w jej imieniu wobec białoruskich władz - oświadczyło MSZ w komunikacie.
Białoruskie media niezależne podały, że skazanym jest 30-letni Rico Krieger. Informacje na jego profilu na LinkedIn wskazują, że jest on lekarzem wojskowym Czerwonego Krzyża. W latach 2014-2017 pełnił funkcję ochroniarza w ambasadzie USA w Berlinie.
Niemcy reagują
Kara śmierci jest "okrutną i nieludzką formą kary, którą Niemcy odrzucają w każdych okolicznościach. Prowadzimy ogólnoświatową kampanię na rzecz jej zniesienia i intensywnie sprzeciwiamy się jej wykonywaniu (...)" - stwierdziło MSZ, cytowane przez portal tagesschau.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Brawurowy atak pilota MiG-29. W Rosjan uderzyły pociski z USA
Niemieckie media, w swoich relacjach na temat skazania obywatela RFN, odwołują się do informacji podanych przez białoruską organizację praw człowieka Wiasna. Ta organizacja, nie podając konkretnej nazwy źródła, poinformowała, że Niemiec został uznany za winnego sześciu poważnych przestępstw 24 czerwca. Oskarżenia obejmowały między innymi "terroryzm", "najemnictwo" i "działalność agenturalną".
Zgodnie z informacjami od Wiasny, prokuratura białoruska oskarżyła Niemca o "przygotowanie eksplozji w celu wywarcia wpływu na decyzje władz, zastraszenie ludności i destabilizację porządku publicznego". Sprawa ma być powiązana z oddziałem wojskowym składającym się z obywateli Białorusi, którzy walczą po stronie Ukrainy przeciwko Rosji - jak donosi tagesschau.
"Jestem zaniepokojona informacją, że niemiecki obywatel Rico Krieger został skazany na śmierć przez reżim Łukaszenki na Białorusi. Obecnie zbieramy więcej informacji na temat jego sprawy. Z tego, co wiemy, został oskarżony o kilka przestępstw związanych z tak zwanym 'ekstremizmem' - napisała białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska.
Kara śmierci w Białorusi
Białoruś jest obecnie jedynym krajem w Europie, gdzie wydawane są i wykonywane wyroki śmierci. Nie ujawnia się krewnym dat egzekucji ani miejsc pochówku skazańców. Według szacunków obrońców praw człowieka, od momentu uzyskania niepodległości przez Białoruś w 1991 roku, wykonano w tym kraju około 400 wyroków śmierci. Wyroki te są wykonywane przez rozstrzelanie.