Trwa ładowanie...

Symfonia Pendereckiego na Olimpiadzie w Pekinie

Ceremonię otwarcia przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Pekinie uświetni wykonanie 8. Symfonii Krzysztofa Pendereckiego.

Symfonia Pendereckiego na Olimpiadzie w PekinieŹródło: AFP
d4bln3c
d4bln3c

Utwory kompozytora znalazły się ostatnio w filmie Andrzeja Wajdy "Katyń". Penderecki powiedział w Radiu Rzeszów, że tym razem nie pisał specjalnie "na zamówienie". Wyjaśnił, że gdyby Andrzej Wajda poprosił go o napisanie muzyki, to by to zrobił. Penderecki uznał jednał, że do filmu pasowałoby wiele jego już istniejących utworów.

Wajda zgodził się z opinią Pendereckiego i powiedział, że nie wyobraża sobie innej muzyki. Film otwiera "Chaconna", napisana po śmierci Jana Pawła II, która zdaniem kompozytora doskonale pasuje do filmu.

Wśród dzieł Krzysztofa Pendereckiego jest wiele utworów sakralnych. W poniedziałek w bazylice kontrkatedralnej w Stalowej Woli dyrygował m.in. wykonaniem "Agnus Dei". Skomponował go w dniu śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Imieniem Pendereckiego - jednego z najsłynniejszych współczesnych kompozytorów - nazwano odkrytą w 1991 roku planetoidę. Kompozytor zażartował, że ten, kto wpadł na taki pomysł, myślał, iż Penderecki już nie żyje. Dodał jednak, że bardzo się cieszy, iż ułamek kosmosu nosi jego imię. Planetoida Penderecki ma numer 21059.

Kompozytor jest mocno związany z Podkarpaciem. Urodził się w Dębicy i był uczniem Artura Malawskiego - patrona Rzeszowskiej Filharmonii. To on nauczył mnie pracować - mówi Penderecki o swoim wymagającym pedagogu. Właśnie mija 50. rocznica śmierci Artura Malawskiego. (ap)

d4bln3c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bln3c
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj