Trwa ładowanie...

Finał WOŚP w Gdańsku. Na scenę weszła Magdalena Adamowicz

- Polska od wielu lat bije rekord, do którego naprawdę żaden z innych krajów nie może się zbliżyć. Ten rekord to dzielenie się dobrem - powiedziała w niedzielę podczas 32. finału WOŚP Magdalena Adamowicz, żona zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Opublikowała symboliczne zdjęcie z miejsca zamachu na męża.

Magdalena Adamowicz wzięła udział w 32. Finale WOŚPMagdalena Adamowicz wzięła udział w 32. Finale WOŚPŹródło: PAP, Twitter, fot: Adam Warżawa, Magdalena Adamowicz
d10eana
d10eana

- Od 32 lat to wy, ludzie o największych sercach bijecie ten wspaniały rekord. Ten rekord, to dzielenie się dobrem i dzielenie się sercem. Za wasze serca, z całego mojego serca bardzo wam dziękuję - mówiła europosłanka Magdalena Adamowicz na gdańskim finale WOŚP.

Magdalena Adamowicz na finale WOŚP. Symboliczne zdjęcie

Nawiązała tym samym do słów, które jej mąż wypowiedział podczas 27. Finału WOŚP tuż przed zamachem na swoje życie. Dodała, że "Polska od wielu lat bije rekord, do którego naprawdę żaden z innych krajów nie może się zbliżyć".

Magdalena Adamowicz opublikowała w sieci zdjęcie tablicy upamiętniającej jej męża. Znajduje się ona nieopodal miejsca, w którym Paweł Adamowicz został śmiertelnie ugodzony nożem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Karol Wójcicki gra z WOŚP. "Coś niepowtarzalnego"

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podziękowała mieszkańcom Gdańska za szczodrość i za uśmiech.

d10eana

- Proszę was o jedno. Nie zostawiajmy tego tylko na dzisiaj, jutro też jest dzień. Jutro też możemy być dla siebie życzliwi, możemy mieć otwarte serca i to nie zawsze chodzi o to, że musimy dzielić się pieniędzmi. Dzielmy się uśmiechem, dobrym słowem. Naprawdę nasz Gdańsk, nasze Pomorze, nasza Polska mogą być lepszym miejscem do życia - powiedziała prezydent Gdańska.

W Gdańsku miasteczko WOŚP powstało przy ul. Elektryków. Kulminacyjnym wydarzeniem finału jest tradycyjnie "Światełko do nieba", które odbyło się w klubie B90. Do godz. 20 zebrano w Gdańsku 1 mln zł.

Tragiczny finał w 2019 r. w Gdańsku

13 stycznia 2019 roku przed godziną 20, na scenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ustawionej w centrum Gdańska, Paweł Adamowicz wygłosił uroczyste przemówienie, po czym został ugodzony nożem przez zamachowca. Następnego dnia lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie przechodził kilkugodzinną operację, poinformowali o jego śmierci. Ostatnie słowa Pawła Adamowicza, wygłoszone ze sceny, brzmiały:

Gdańsk jest szczodry. Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności. Na ulicach, placach Gdańska wrzucaliście pieniądze, byliście wolontariuszami. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie.

Podczas 32. Finału WOŚP zbierane są pieniądze zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych, a tegoroczne hasło brzmi: "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!".

d10eana

W ciągu 31 Finałów WOŚP zebrała blisko 2 miliardy złotych i kupiła 71,5 tys. urządzeń. Ostatnią zbiórkę - w styczniu 2023 roku - dedykowano walce z sepsą. Dzięki zaangażowaniu sztabów i sympatyków w 2023 r. udało się zebrać 243 259 387,25 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d10eana
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10eana
Więcej tematów