Trwa ładowanie...

Sylwester 2018 - apel strażaków: Prosimy o ostrożność z fajerwerkami

Strażacy w całej Polsce apelują o zachowanie ostrożności podczas używania fajerwerków i petard w Sylwestra. Przypominają o zachowaniu zasad bezpieczeństwa - dzięki ich przestrzeganiu można uniknąć wypadków, oparzeń skóry, obrażeń i uszkodzeń ciała oraz śmierci.

Share
Sylwester 2018 - apel strażaków: Prosimy o ostrożność z fajerwerkami
Źródło: WP.PL
d47a4lf

Sylwester 2018 - strażacy apelują o ostrożność z fajerwerkami

Pokazy fajerwerków zawsze są elementem urozmaicającym sylwestrową noc. Jednak straż pożarna przypomina, że trzeba też umieć odpowiednio przygotować fajerwerki do wystrzelenia w powietrze. - "Brak umiejętności w bezpiecznym obchodzeniu się z petardami i fajerwerkami każdego roku jest przyczyną wielu wypadków i zdarzeń których konsekwencjami mogą być: pożar, oparzenie skóry, obrażenia i uszkodzenia ciała, utrata wzroku, kalectwo a nawet śmierć. Aby zabawa sylwestrowa należała do udanych należy przestrzegać ustalonych zasad dotyczących bezpieczeństwa" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Sylwester 2018 - zasady właściwego i bezpiecnego korzystania z fajerwerków

Co roku w całym kraju odnotowuje się w noc sylwestrową kilkadziesiąt przypadków udzielania pomocy w związku z wypadkami przy odpalaniu fajerwerków. To materiały łatwopalne i wybuchowe. Dlatego też strażacy podali kilka zasad, których należy przestrzegać, szczególnie w Sylwestra:

 • Kupuj je w sprawdzonych miejscach, by mieć pewność, że były właściwie przechowywane i nie są uszkodzone,
 • Przed użyciem zapoznaj się z instrukcją obsługi,
 • Nie odpalaj ich w rękach. Jest to przyczyną bardzo wielu poważnych urazów rąk. Jeżeli w instrukcji jest napisane: „nie trzymać w ręku”, to nie trzymaj! Nawet, jeśli ktoś mówił, że nic mu się nie stało…
 • Wypuszczaj je w otwartej przestrzeni,
 • Nie odpalaj ich w pomieszczeniach zamkniętych; w mieszkaniu odbiją się od ściany i mogą zrobić komuś krzywdę (oparzyć, uszkodzić wzrok i słuch) lub doprowadzić do pożaru,
 • Nie odpalaj ich w pobliżu drzew i domów oraz w miejscach narażonych na pożar, np. zakładach przemysłowych,
 • Nie odpalaj ich z balkonów, tarasów ani okien, Po ich odpaleniu odsuń się na wskazaną w instrukcji odległość,
 • Nie wbijaj fajerwerków w ziemię; sztuczne ognie lecące do góry, najlepiej odpalać, wkładając je do pustej, szklanej butelki,
 • Nie wrzucaj petard i fajerwerków w miejsca, gdzie mogą znajdować się ludzie lub rzeczy łatwo zapalne,
 • Przewiduj ich tor lotu i miejsce upadku. Pamiętaj – fajerwerki i petardy to otwarte źródła ognia, które mogą być przyczyną pożaru!
 • Nie używaj ich, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Sylwester 2018 - fajerwerki powinni odpalać tylko dorośli

Odpalaniem fajerwerków i petard powinny zajmować się wyłącznie osoby dorosłe. Dzieci powinny być z dala od miejsca wystrzelenia fajerwerków w powietrze.

d47a4lf

Podziel się opinią

Share
d47a4lf
d47a4lf
Więcej tematów