Trwa ładowanie...
d222gnb

Święty Walenty - patron epileptyków

Relikwie św. Walentego (PAP/Wojtek Szabelski)
Święty Walenty, którego wspomnienie przypada w czwartek, a który kojarzy się obecnie głównie z Dniem Zakochanych, był biskupem Rzymu, patronuje chorym na epilepsję i choroby nerwowe. Jest także patronem Limanowej na Sądecczyźnie, a w Chełmnie (woj. kujawsko-pomorskie) znajdują się relikwie biskupa.

Share
d222gnb

Już XVII-wieczne dokumenty wizytacyjne biskupów krakowskich wspominają, że w ołtarzu głównym limanowskiej świątyni znajduje się łaskami słynący obraz św. Walentego i cały kościół jest jemu poświęcony.

Mimo, że z biegiem lat kult św. Walentego znacznie osłabł na rzecz kultu łaskami słynącej figury Matki Bożej Bolesnej, to jednak mieszkańcy Limanowej nie zapomnieli o swym patronie. Do dziś w bazylice w Limanowej znajduje się witraż przedstawiający świętego biskupa przywracającego wzrok klęczącemu dziecku. W dawnym parku dworskim w Limanowej stoi natomiast kapliczka ku czci patrona miasta, a w niej obraz przedstawiający św. Walentego na tle panoramy Beskidu Sądeckiego.

W diecezji tarnowskiej św. Walenty szczególnie czczony jest także w Lubczy koło Tarnowa.

d222gnb

Natomiast w kościele farnym w Chełmnie (woj. kujawsko-pomorskie) od kilku wieków jest osobny ołtarz, w którym przechowuje się relikwie świętego Walentego.

Św. Walenty był biskupem Rzymu w czasach prześladowań chrześcijan. Legenda głosi, że uzdrowił ze ślepoty córkę jednego ze sług cesarskich. Dzięki temu cała rodzina przyjęła chrzest.

Nie wiadomo czy patronat św. Walentego nad zakochanymi ma oznaczać, że miłość jest rodzajem nerwowej choroby.(ck)

d222gnb

Podziel się opinią

Share
d222gnb
d222gnb
Więcej tematów