Trwa ładowanie...
d2qj2mp

Święty Mikołaj podpalaczem słomianego kozła?

Ogromna słomiana figura kozła, którą kupcy ze szwedzkiego miasta Gaevle od prawie 40 lat stawiają na otwarcie sezonu świątecznego, znów spłonęła - już po raz 22. Policja podejrzewa, że podpalaczem był mężczyzna przebrany za Świętego Mikołaja.

d2qj2mp
d2qj2mp

Policjanci i mieszkańcy Gaevle, położonego ok. 150 km na północ od Sztokholmu, nie są specjalnie zaskoczeni i mówią, że podpalanie gwiazdkowego kozła to już niemal tradycja.

Kozioł stanął w płomieniach wieczorem w sobotę i zaledwie po kilku minutach został z niego sam szkielet. Podpalaczy jak niemal co roku nie udało się złapać. Wiadomo, że jeden z podejrzanych mężczyzn widzianych w pobliżu figury miał na sobie strój Świętego Mikołaja.

13-metrowy słomiany kozioł z Gaevle tylko 10 razy dotrwał do świąt. W 1979 roku spłonął zanim został ukończony. W 1976 roku figurę staranował samochód, a rok później zajęła się od fajerwerków.

Na początku lat 70. zniecierpliwione podpaleniami władze miejskie zakazały wznoszenia gwiazdkowego kozła. Miniaturowa podobizna, wykonana wtedy przez dzieci z miejscowych szkół, skończyła prawie tak tragicznie jak prototyp - ktoś roztrzaskał ją na kawałki.

d2qj2mp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qj2mp
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj