Święto Wolności w Gdańsku wspomnieniem twórczości Jacka Kaczmarskiego
Koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego stanowić będzie główny element obchodów Święta Wolności w Gdańsku. Jego utwory w kościele św. Jana w piątek wykonają m.in. Jacek Bończyk i Mieczysław Szcześniak. W tym roku przypada 10. rocznica śmierci barda Solidarności. Polskie Radio przypomina utwory muzyka na dwupłytowym albumie "In Memoriam", pojawiła się też książka "Mimochodem" - wywiady z osobami, które dobrze znały autora "Murów".
03.06.2014 | aktual.: 03.06.2014 16:10
- Jacek Kaczmarski jest postacią symboliczną. Trudno byłoby znaleźć drugiego takiego barda, który tak dobrze czytałby dany czas i znajdował odpowiedź na to, co się wokół niego dzieje - powiedział na konferencji prasowej dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Władysław Zawistowski.
Jego zdaniem, twórczość zmarłego 10 lat temu w Gdańsku artysty jest wciąż "skarbnicą, gdzie jest wiele do odkrycia".
- Kaczmarski był absolutnie wyjątkowym artystą. To, że poeta chwyta za gitarę, żeby uzyskać dodatkową ekspresję, nie jest rzadkością, także poza Polską. Kaczmarski połączył jednak talent literacki z muzycznym. W przeciwieństwie do innych bardów, unikał jednoznacznego komunikatu do słuchaczy. W jego utworach była bogata polszczyzna, czasami też o charakterze satyrycznym - dodał Zawistowski.
W piątkowym koncercie zatytułowanym "25 lat później" w Centrum św. Jana (mieszczące się w XIV-wiecznym kościele św. Jana - PAP) piosenki Kaczmarskiego wykonają: Arkadiusz Brykalski, Jacek Bończyk, Wojciech Brzeziński, Mirosław Czyżykiewicz, Mieczysław Szcześniak, Anna Srok-Hryń, Larry Okey Ugwu i Klementyna Umer.
Koncert poprowadzi poeta i autor tekstów piosenek Andrzej Poniedzielski.
W ramach imprez związanych z obchodami Święta Wolności i 10. rocznicy śmierci Kaczmarskiego w środę w Ratuszu Staromiejskim, siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury, odbędzie się także wystawa malarstwa.
Pokazanych na niej zostanie ok. 20 obrazów, głównie matki barda Anny Trojanowskiej-Kaczmarskiej. Prace te to np. portrety członków rodziny, w tym samego poety, oraz martwe natury. Na ekspozycji znajdą się także dwa obrazy Janusza Kaczmarskiego, ojca zmarłego 10 lat temu artysty.
Oprócz wernisażu wystawy, w środę w gdańskim NCK zaplanowano także projekcję filmu dokumentalnego o Kaczmarskim, a w czwartek dyskusję o jego twórczości z udziałem Antoniego Pawlaka, Andrzeja Kasperka i Wojciecha Stroniasa.
Pięć utworów Kaczmarskiego znajdzie się w repertuarze czwartkowego koncertu na carillonie kościoła św. Katarzyny w Gdańsku. Carillon to zespół co najmniej 23 dzwonów zestrojonych ze sobą w sposób umożliwiający wygrywanie na nich melodii. Umieszczany jest przeważnie na wieżach kościelnych.
Jacek Kaczmarski, poeta, pieśniarz, bard "Solidarności", zmarł 10 kwietnia 2004 r. w szpitalu w Gdańsku. Artysta od dłuższego czasu zmagał się z rakiem krtani. Miał 47 lat.
Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Karierę zaczynał w połowie lat 70. Był laureatem Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie oraz Piosenki Prawdziwej w Gdańsku. Pod koniec lat 70. występował w całym kraju na koncertach organizowanych przez ówczesną opozycję polityczną.
Od 1981 roku przebywał na emigracji, pracował między innymi w Radiu Wolna Europa, koncertował w Europie i Ameryce. Kilka lat przebywał też w Australii.
Popularność przyniosła mu pieśń "Mury". Twórczość Kaczmarskiego znalazła się na wielu płytach. Są wśród nich: "Mury", "Raj", "Muzeum", "Pochwała łotrostwa", "Wojna Postu z Karnawałem".
Pisał także książki, często zawierające wątek autobiograficzny, między innymi: "Autoportret z kanalią", "Życie do góry nogami", "Plaża dla psów" oraz "O aniołach innym razem". W 2001 wydany został "Napój Ananków", powieść o pracy w Radiu Wolna Europa.
Pamięć o Kaczmarskim wciąż żywa
Sylwetkę wybitnego twórcy przypomina książka Katarzyny Walentynowicz "Mimochodem". Pozycja ta jest bogata w materiał ikonograficzny (reprodukcje obrazów rodziców Jacka Kaczmarskiego, artystów malarzy, a także zdjęcia i rysunki z archiwum rodzinnego Alicji Delgas, towarzyszki ostatnich lat życia poety, oraz Zbigniewa Łapińskiego, wybitnego akompaniatora i kompozytora wielu piosenek Tria Kaczmarski-Gintrowski-Łapiński). W książce znajdują się rozmowy z Alicją Delgas, o. Wacławem Oszajcą, Zbigniewem Łapińskim, Kazimierzem Wojtańcem, przyjacielem z okresu studiów na polonistyce warszawskiej oraz z Krzysztofem Nowakiem, znawcą twórczości i redaktorem wydań płytowych dzieł Jacka Kaczmarskiego. Ostatni rozdział stanowią rozmowy z młodymi wokalistami, muzykami, odtwórcami głównych ról w spektaklach, opartych na twórczości Jacka Kaczmarskiego.
Natomiast Polskie Radio wydało dwupłytowy album "In memoriam" poświęcony bardowi. Na pierwszej płycie - "Sen kochającego psa" - znalazły się utwory z późniejszego okresu poszukiwań artysty. Druga płyta - "Koncert na XX-lecie" - to wybór utworów z jednego z najlepszych jego koncertów zarejestrowanych 11 grudnia 1996 roku dla Polskiego Radia w Sali Widowiskowej Riviera w Warszawie z okazji XX-lecia działalności artystycznej Jacka Kaczmarskiego. Występ o tyle wyjątkowy, że właśnie w tej samej sali 20 lat wcześniej artysta rozpoczął swoją karierę.