Trwa ładowanie...
dfrs1kc

Święto Wojska Polskiego, 15 sierpnia

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:

Święto Wojska Polskiego to Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Obecnie obchodzone jest ono 15 sierpnia jako symbol upamiętniający zwycięską Bitwę Warszawską w 1920 roku.

Rys historyczny

Od 1918 roku, od momentu uzyskania niepodległości przez państwo polskie Wojsko Polskie podkreślało swój historyczny rodowód oraz tradycję. Kultywowanie tradycji było wówczas jednym z najważniejszych czynników, mających wpływ na integrowanie armii oraz umocnienie relacji wojska ze społeczeństwem. Wobec tego w tym czasie wszelkiego rodzaju święta wojskowe obchodzone były bardzo uroczyście i hucznie.

W okresie II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzone było dla upamiętnienia walk w obronie ojczyzny, które miały miejsce w 1920 roku. Dzień 15 sierpnia natomiast nawiązywał do Bitwy Warszawskiej, która zakończyła się zwycięstwem Polaków.

Bitwa Warszawska

Bitwa Warszawska przez wiele osób uznawana jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii nowożytnej Europy. Została ona stoczona w wojnie polsko-bolszewickiej trwającej w sierpniu 1920 roku. Bitwa rozpoczęła się 13 sierpnia, w momencie, gdy wojska polskie zostały wyparte z Radzymina. Siły sowieckie zaś znalazły się pod Warszawą. Pierwszym sukcesem Wojska Polskiego w bitwie była walka pod Ossowem. Radzymin z kolei został odbity 15 sierpnia.

Kluczową rolę w Bitwie Warszawskiej odegrał natomiast manewr realizowany według planu Józefa Piłsudskiego. 15 sierpnia 1920 roku w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21. Dywizji Górskiej rozpoczęły bowiem forsowanie Wieprza nad Kockiem. Po tych wydarzeniach rozpoczęła się ofensywna, której wynikiem było rozbicie Frontu Zachodniego pod dowództwem Tuchaczewskiego. Ostatecznie bitwa okazała się zwycięska dla Polaków. Wydarzenia te zadecydowały o zachowaniu przez państwo polskie niepodległości, dlatego też nazywane są one “cudem nad Wisłą”.

Święto Wojska Polskiego - historia obchodów

W 1923 roku trzy lata po wydarzeniach związanych z Bitwą Warszawską 15 sierpnia został ogłoszony świętem Wojska Polskiego. Pozostawał nim aż do 1947 roku. Za czasów PRL-u zaś dzień wojska obchodzony był 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, która upamiętniała udział dywizji im. Tadeusza Kościuszki. W latach 1990-1992 roku święto obchodzone było w dniu 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Ustawa Sejmowa z dnia 30 lipca 1992 roku przywróciła dopiero pierwotne obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia.

Obchody Święta Wojska Polskiego

Obecnie obchody Święta Wojska Polskiego polegają na czczeniu pamięci żołnierzy poprzez Apel Poległych na cmentarzach. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie zaś odprawiana jest państwowa honorowa zmiana warty z udziałem najwyższych władz państwa. W kościołach polowych w kraju odbywają się również Msze Święte w intencji poległych żołnierzy.

15 sierpnia 2007 roku pierwszy raz w powojennej historii kraju miała miejsce defilada nawiązująca do tradycji II Rzeczypospolitej. Wówczas około stu pojazdów i tysiąc żołnierzy przedefilowało Alejami Ujazdowskimi w Warszawie. Nad trasą defilady natomiast przelatywały samoloty i śmigłowce.
Święto Kościelne
15 sierpnia przypada również na dzień obchodów święta kościelnego - Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W związku z tym 15 sierpnia w Polsce jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

dfrs1kc
dfrs1kc
dfrs1kc
Więcej tematów
dfrs1kc

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj