Święto pracy, 1 Maja
Święto Pracy przypadające na 1 Maja nazywane jest Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. W Polsce, jako święto państwowe zostało ono zaklasyfikowane w 1950 roku.
Historia powstania Święta Pracy
Historia powstania Święta Pracy miała swój początek w 1886 roku. Wówczas klasa robotnicza w Chicago zaczęła buntować się przeciwko zasadom pracy panującym w zakładach. Robotnicy byli bowiem zmuszeni do 12-godzinnej pracy w trudnych warunkach.
W 1886 roku właściciel firmy McCormick Harvester Co. zgodnie z zapowiedzianą chęcią modernizacji swojego zakładu pracy, dokonał zwolnienia wszystkich pracowników. Zastąpił ich zaś zupełnie nową kadrą. Działacze związkowi w odpowiedzi na jego działania rozpoczęli przygotowywania na demonstracje, które zapowiedziano na 1 Maja. Ich głównym celem było wywalczenie 8-godzinnego dnia pracy. W demonstracji udział wzięło niemal kilkadziesiąt tysięcy osób.
Dalsze działania podjął związkowiec August Spiec, który w tym samym roku zorganizował wiec. Podczas demonstracji doszło do ataku z wykorzystaniem bomby. Obecnie historycy podejrzewają, że bomba została zrzucona przez policyjnego agenta. W tamtym czasie jednak atak ten spowodował spacyfikowanie demonstrantów. W wyniku działań doszło do śmierci funkcjonariusza policji. O jego śmierć zostały oskarżone osoby, które zorganizowany demonstracje. Mimo braku dowodów skazano ich na śmierć.
W 1889 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Partii i Organizacji Socjalistycznych uznało dzień 1 maja Świętem Pracy. W ten sposób chcieli oni upamiętnić brutalne wydarzenia z 1886 roku.
Święto Pracy w Polsce
Pierwsze obchody Święta Pracy w Polsce przypadły natomiast na rok 1890. Organizowane były one na terenie zaboru rosyjskiego pomimo sprzeciwu wojsk carskich i nacjonalistycznych bojówek. Po II wojnie światowej obchody zaczęły być obchodzone bardzo uroczyście, w formie wieców, zgromadzeń i pochodów. Ponadto w czasach PRL-u udział w obchodach Święta Pracy był obowiązkowy.
Wniosek o ustanowienie 1 maja jako powszechne święto w całej Polsce z prawem do dnia wolnego omawiany był już w 1919 roku w Sejmie Ustawodawczym. Świętem Państwowy stało się ono jednak dopiero w 1950 roku.
Obchody
W ramach Święta Pracy od wielu lat organizowane są demonstracje głównie środowisk anarchistycznych i anarchosyndykalistycznych. W Warszawie obchody organizuje również Ruch Sprawiedliwości Społecznej, Komunistyczna Partia Polski oraz Pracownicza Demokracja. W Łodzi i w Warszawie pochody zorganizowane są także przez Polską Partię Socjalistyczną i Lewicę Razem. Obchody przyjmują też postać pikników rodzinnych i wydarzeń kulturalnych.
Obecnie Święto Pracy nie jest obchodzone tak hucznie, jak miało to miejsce za czasów PRL-u. Aktualnie kojarzy się ono z dniem wolny, które w połączeniu ze Świętem Konstytucji Maja przypadającym na 3 maja, tworzą długi weekend majowy.
Święto Pracy na świecie - obchody
Święto Pracy obchodzone jest również w innych państwach na świecie. W Finlandii było ono kiedyś świętem robotników, chłopów i rzemieślników. Obecnie zaś zostało zdominowane przez Vappu, czyli fiński karnawał, który rozpoczyna się 30 kwietnia. Święto Pracy obchodzone jest także w Niemczech w formie pikników, koncertów i odpoczynku rodzinnego.
We Włoszech z kolei jedną z tradycji przypadającą na 1 maja jest koncert w Rzymie, na placu San Giovanni Laterano, który został zapoczątkowany w 1990 roku przez związki zawodowe. Wówczas organizowane są także publiczne demonstracje i protesty, których celem jest poprawa warunków pracy.
W Stanach Zjednoczonych natomiast mimo tego, że to właśnie tam zostało zapoczątkowane Święto Pracy, obchodzone jest ono w pierwszy weekend września. Tzw. Labor Day Amerykanie obchodzą hucznie, organizując grille i pikniki w parku.
Święto Pracy - święto kościelne
1 maja w Kościele Katolickim został przyjęty na dzień patrona ludzi pracy św. Józefa. Święto to zostało ustanowione w 1955 roku przez papieża Piusa XII.