Trwa ładowanie...
d3axt7b

"Świetne", "poruszające". Internauci oceniają przemowę Donalda Tuska

Kilka minut po wystąpieniu szefa RE Donalda Tuska podczas szczytu Unii Europejskiej pojawiły się pierwsze opinie internautów z kraju i ze świata. "Bardzo dobry speech!", "mocny" - czytamy komentarze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Świetne", "poruszające". Internauci oceniają przemowę Donalda Tuska
(PAP/EPA)
d3axt7b

Tusk zaczął swe wystąpienie od osobistej refleksji, bo jak - powiedział - jako 60-latek jest rówieśnikiem Wspólnoty Europejskiej. Wspomniał także o narodzinach Solidarności w Gdańsku. Mówił o prostych marzeniach robotników Stoczni Gdańskiej: godności ludzkiej, wolności i demokracji. - Ponad połowę życia spędziłem za żelazną kurtyną, gdzie nie wolno było nawet marzyć o tych wartościach. Tak, wówczas naprawdę była to Europa "dwóch prędkości". Dlatego dziś mam prawo głośno powtarzać tę prostą prawdę, że nic w naszym życiu nie jest dane na zawsze i że budowanie wolnego świata wymaga czasu, wielkiego wysiłku i poświęcenia - mówił Donald Tusk.

Były premier Polski podkreślił także, że "dziś nie wystarczy wzywać do jedności i protestować przeciwko wielu prędkościom". - Dużo ważniejsze jest to, byśmy wszyscy szanowali wspólne zasady, takie jak prawa człowieka i wolności obywatelskie, wolność słowa i zgromadzeń, równowagę władz oraz rządy prawa. To jest prawdziwy fundament naszej jedności - kontynuował.

Na słowa szefa RE natychmiast zareagowali internauci, którzy podzielili się swoimi wrażeniami między innymi na Twitterze.

"Brawo Tusk!" - czytamy w komentarzach internautów.

Niektórzy z internautów po przemówieniu Donalda Tuska dziękowali i zaznaczali, że są dumni z bycia Polakami.

- Europa jako podmiot polityczny albo będzie zjednoczona, albo nie będzie jej wcale. Tylko zjednoczona Europa może być suwerenną Europą. A tylko w zjednoczeniu tkwi gwarancja niezależności poszczególnych krajów - zaznaczył Tusk podczas przemówienia. - Dziś nie wystarczy wołać o jedność i protestować przeciw Europie kilku prędkości - mówił. Podkreślał także, że konieczne jest poszanowanie podstaw takich jak państwo prawa, równość obywateli. - Udowodnijcie dziś, że jesteście przywódcami UE, spadkobiercami tego dziedzictwa - zaapelował na koniec.

Pojawiły się również krytyczne komentarze po słowach szefa Rady Europejskiej.

d3axt7b

Podziel się opinią

Share
d3axt7b
d3axt7b
Więcej tematów