Trwa ładowanie...

Świetna aplikacja. Sam sprawdź, jak ocieplił się klimat w twoim mieście

The New York Times uruchomił interaktywną aplikację o zmianie klimatu. Wystarczy wpisać datę i miejsce urodzenia, a system natychmiast pokazuje, jak zmienia się klimat w twoim regionie. My sprawdziliśmy dla was klika największych polskich miast. Wyniki robią wrażenie.

Świetna aplikacja. Sam sprawdź, jak ocieplił się klimat w twoim mieścieŹródło: PAP
d4jpms6
d4jpms6

Nikogo nie trzeba już przekonywać, że klimat się zmienia i to na taki, w którym będzie coraz cieplej. Aplikacja NYT świetnie pokazuje, jak szybko rośnie w ciągu roku liczba dni z temperaturą powyżej 32 st. C. My założyliśmy, że przeciętny czytelnik Wirtualnej Polski urodził się w 1980 roku. Porównaliśmy więc liczbę gorących dni w roku, gdy przykładowy "Kowalski" się urodził, z rokiem 2018 i 2060 (kiedy nasz czytelnik będzie kończył 80 lat).

Jak wygląda to zestanienie dla poszczególnych miast?

WP.PL
Źródło: WP.PL

Autorzy tych badań podkreślają, że zmiana klimatu na świecie będzie szczególnie uciążliwa i znacząca dla chłodniejszych państw.

Mieszkańcy Afryki, czy Ameryki Łacińskiej dłużej niż do tej pory zmagać się będą z upałami. Ale to dla Kanady, północnej Europy, czy północnej Azji, gwałtowny wzrost liczby dni powyżej 32 st. C. może być prawdziwym szokiem.

d4jpms6

Zobaczmy to na przykładzie. W Dżakarcie (Indonezja) w 1980 roku było takich dni 161, a w 2060 będzie ich 294! To ogromna liczba, ale nie jest nawet podwojeniem wyniku z 1980 roku. Tymczasem w Warszawie wzrost w tym okresie będzie niemal trzykrotny: z 11 dni w 1980 r. do 32 dni w 2060 r.

Zmianę klimatu w swoim mieście możesz dokładnie sprawdzić TUTAJ.

Zobacz wideo: Zostań bohaterem reportażu WP. Opowiedź nam, jaka jest Twoja Polska

Będzie tylko gorzej

Naukowcy zrzeszeni w Rhodium Group (pochodzący z uniwersytetów w Chicago, Kalifornii i z Rutgers University) zapewniają, że taki wzrost temperatur odnotujemy nawet, gdybyśmy dziś zmniejszyli ilość emisji gazów cieplarnianych! Natomiast jeśli emitować będziemy nawet minimalnie więcej, przyszłość może wyglądać jeszcze gorzej.

d4jpms6

Upały to niebezpieczeństwo

Eksperci przypominają, że wysokie temperatury zwiększają ryzyko chorób. Wśród osób z przewlekłymi schorzeniami, starszych i niemowląt, mogą nawet prowadzić do śmierci. Zdecydowanie bardziej narażeni są też mieszkańcy krajów o niskich dochodach, gdzie nie występuje powszechny dostęp do klimatyzacji i technologii adaptacyjnych. Wzrost temperatur to również większe narażenie na niebezpieczeństwo osób pracujących na zewnątrz.

"Tragiczne skutki najbardziej uderzą w słabe jednostki" – podkreśla Cynthia Rosenzweig, szefowa grupy ds. klimatu NASA. "Zarówno w miastach, jak i na wsiach, negatywnie wpłynie to na żywność, wodę, energię, transport i ekosystemy".

Coraz cieplej również nad Polską

Globalne ocieplenie klimatu nie ominie również Polski. - Wszystko wskazuje na to, że nasz klimat zmienia się na taki jak na Węgrzech. Oznacza to w przyszłości gorące lata z suchymi masami powietrza i znacznie lżejsze zimy. Analizując modele pogodowe wygląda to tak, jakby klimat przesuwał się do nas z południa - ocenia w rozmowie z Wirtualną Polską Rafał Maszewski.

d4jpms6

Klimatolog, autor portalu PogodaWToruniu.pl i wykładowca akademicki żartuje, że oczywiście nie oznacza to pojawienia się w Polsce "palm i bananowców".

- Pewnie jeszcze przez 30-40 lat będą nam się zdarzały chłodniejsze etapy zimy, które wykluczają uprawę roślinności typowej dla południa kontynentu. Poważne zmiany klimatu nie zachodzą w rok czy dwa. I dobrze, bo na przykład dla polskiego rolnictwa gorące i suche sezony letnie będą na początku bardzo trudne - podkreśla Maszewski.

Źródło: nytimes.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4jpms6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jpms6
Więcej tematów