Trwa ładowanie...
d3k5zp9

Święta państwowe w Polsce

Najnowsze informacje
Getty Images
Źródło: Getty Images, fot: Sergio Amiti
Oceń jako pierwszy:

Święto państwowe to święto ustanowione przez władze. Najczęściej upamiętnia ważne wydarzenia dla narodu związane z jego historią lub kulturą . Niektóre z nich są dniami wolnymi od pracy.

Święta państwowe w Polsce

Definicja święta państwowego nie została finalnie uregulowana w żadnym akcie normatywnym, podobnie jak nie określono odgórnego sposobu jego obchodzenia. Aby święto zostało formalnie przyjęte jako państwowe, musi zostać ustanowione przez władze państwowe.

Dzień Nauki Polskiej

Pierwszym polskim świętem państwowym w kalendarzu jest Dzień Nauki Polskiej (19 lutego). Święto ustanowione w 2020 r. ma upamiętniać dokonania polskich naukowców. Jako datę obchodów wyznaczono dzień urodzin Mikołaja Kopernika w odpowiedzi na jego zasługi na polu astronomii.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzimy 1 marca. Święto ustanowione przez Sejm w 2011 r. ma upamiętniać partyzantów, którzy po zakończeniu II wojny światowej walczyli z władzą komunistyczną. Dzień 1 marca został wybrany jako wspomnienie mordu dokonanego na przywódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” dokonanego 1 marca 1951 r.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Święto państwowe, ustanowiono w 2018 r., obchodzimy 24 marca w dniu rocznicy śmierci rodziny Ulmów z Markowej rozstrzelanej przez niemieckich żandarmów za ukrywanie Żydów. Ma przypominać o Polakach, którzy w czasie II wojny światowej nieśli pomoc ludności żydowskiej.

Święto Chrztu Polski

Święto Chrztu Polski obchodzone jest od 2019 r. w dzień 14 kwietnia, aby upamiętnić Chrzest Polski z 966 r. Wydarzenie to jest uznawane za początek państwa polskiego. 14 kwietnia to symboliczna data tego wydarzenia.

Święto Pracy

1 maja obchodzone jest święto państwowe, nieformalnie nazywane Świętem Pracy, ustanowione w 1950 r. Pierwotna nazwa święta to Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy i było międzynarodowym świętem klasy robotniczej.

Święto Narodowe Trzeciego Maja

Święto Narodowe Trzeciego Maja, ustanowione w 1919 r. i ponownie w 1990 r. obchodzone jest corocznie 3 maja. Upamiętnia uchwalenie polskiej konstytucji, które miało miejsce w 1791 r. jako ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Narodowy Dzień Zwycięstwa

Narodowy Dzień Zwycięstwa Polacy świętują 8 maja. Od 2015 r. dzień ten upamiętnia datę zakończenia II wojny światowej. Uznawane jest za święto zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

12 lipca to Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Ustanowione w 2017 r. jako święto państwowe upamiętnia mieszkańców polskich wsi i ich bohaterską postawę za czasów II wojny światowej. Dzień 12 lipca to rocznica pacyfikacji Michniowa, masowego mordu na ludności cywilnej dokonanego przez niemieckich okupantów.

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego obchodzimy corocznie 1 sierpnia w rocznicę wybuchu powstania z 1944 r. Święto ustanowione w 2009 r. utrwala pamięć o powstańcach Warszawy. W godzinę "W", o 17.00 w wielu miastach Polski słychać syreny.

Dzień Solidarności i Wolności

Dzień Solidarności i Wolności ustanowiony w 2005 r. obchodzony jest 31 sierpnia w rocznicę porozumień sierpniowych. Upamiętnia historyczny zryw Polaków z 1980 r., który stał się zapowiedzią upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych to święto państwowe obchodzone 19 października. Ustanowione w 2018 r. przypomina o polskich duchownych broniących wiary i niepodległej Polski. Obchodzone jest w rocznicę zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada ustanowiono w 1937 i ponownie w 1989 r. Przypomina Polakom ważną datę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego to najmłodsze święto państwowe ustanowione w 2021 r. Jego data - 27 grudnia upamiętnia rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego, które miało miejsce w 1918 r. Zryw uznawany jest za jedyne powstanie w historii Polski w pełni zakończone sukcesem.

Święta narodowe a państwowe

Choć te dwa pojęcia często są ze sobą mylone, święto państwowe i święto narodowe to dwie różne rzeczy. Święto narodowe nie musi być formalnie ustanowione przez władze. Terminem tym określamy święto upamiętniające wydarzenia ważne dla danego narodu.

Święta wolne od pracy

Święto państwowe a dzień wolny od pracy to również dwa różne pojęcia. Nie każde święto musi być dniem ustawowo wolnym od pracy. Pokrywają się jedynie w przypadku trzech dni w kalendarzu.

Święto Pracy (1 maja), Święto Konstytucji 3 maja oraz Święto Niepodległości (11 listopada) to święta państwowe wolne od pracy. Zazwyczaj w tych dniach w miastach Polski odbywają się specjalne uroczystości, marsze, obchody. W stolicy zaś odbywają się uroczystości z udziałem najwyższych przedstawicieli władz Polski. Dzień wolny ma zapewnić obywatelom możliwość uczestnictwa w corocznych obchodach.

d3k5zp9
d3k5zp9
d3k5zp9
Więcej tematów
d3k5zp9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj