Świeckie uroczystości zamiast pierwszej komunii? Rośnie nowa tradycja

"Nie stajemy w opozycji do religii" - zapewniają organizatorki Postrzyżyn-Zaplecin, które przez niektórych postrzegane są jako alternatywa dla pierwszej komunii świętej. W tegorocznej świeckiej imprezie weźmie udział ośmioro dzieci.

Postrzyżyny-Zapleciny wyprą pierwszą komunię?
Postrzyżyny-Zapleciny wyprą pierwszą komunię?
Źródło zdjęć: © Pixabay
Justyna Lasota-Krawczyk

Postrzyżyny-Zapleciny po raz pierwszy odbyły się w Gdańsku w 2016 roku. W tegorocznej edycji weźmie w nich udział ośmioro dzieci. - Nie chcemy, żeby stały się imprezą masową - deklarują organizatorki.

- Czerpiemy z tradycji naszych przodków i przodkiń, ale interpretujemy je w nowy sposób. Postrzyżyny-Zapleciny są wydarzeniem całkowicie świeckim, które trafiło w oczekiwania różnych grup społecznych. Odbywają się w czerwcu, ponieważ część dzieci w maju ma komunię, a potem bierze udział w naszej ceremonii. Są to dzieci w wieku od siedmiu do 10 lat, ale bywają też starsze. W Postrzyżynach-Zaplecinach biorą udział zarówno dzieci z rodzin bezwyznaniowych, jak i wyznających różne religie - opowiada -pomysłodawczyni ceremonii Anna Kłonkowska, socjolożka, psycholożka i filozofka z Uniwersytetu Gdańskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Stan kładki na Wiśle po dwóch miesiącach. Sprawdziliśmy, jak jest naprawdę

Dąb zamiast Matki Boskiej?

Symbolem Postrzyżyn-Zaplecin jest dąb. Szczególne znaczenie mają jego rozłożysta korona i korzenie, które symbolizują różne tradycje, z których się wywodzimy i drogi, jakie wybiorą uczestniczące w uroczystości dzieci.

Około godzinną ceremonię poprzedzają warsztaty. Na zakończenie dzieci dostają wisiorek z dębem. Organizatorki przyznają, że oprócz zainteresowania pojawiają się również krytyczne głosy. - Daje się od czasu do czasu słyszeć krytyczne głosy w prawicowych mediach, że robimy coś złego. To nieprawda - zapewniają.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (225)