Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
3 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Został on ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.
03.12.2007 | aktual.: 03.12.2007 11:59
Z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych wiele urzędów i organizacji w Polsce organizuje dni otwarte. W centrali i oddziałach wojewódzkich ZUS i PFRON niepełnosprawni mogą uzyskać informacje m.in. na temat OFE i orzecznictwa lekarskiego. Zainteresowani mogą także skorzystać z infolinii ZUS - 0 801 400 400. Akcja organizowana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnym. Specjaliści PFRON informują o realizowanych przez Fundusz programach na rzecz osób niepełnosprawnych.
Pracodawcy oraz osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą otrzymają informacje o zmieniających się od 1 stycznia 2008 roku zasadach finansowania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Przygotowano też specjalny poradnik dla osób niepełnosprawnych.
Rzecznik ZUS-u Jacek Dziekan zaznaczył, że eksperci udzielają wszelkich porad dotyczących takich problemów jak orzecznictwo lekarskie, renty z tytułu niezdolności do pracy czy waloryzacja świadczeń. Zainteresowani niepełnosprawni mogą dowiedzieć się również, co zrobić, by otrzymać pracę w ZUS-ie - podkreślił rzecznik Zakładu. Dodał, że jest to część programu opracowanego w ZUS-ie w ostatnich miesiącach, a przewidującego większe otwarcie Zakładu na osoby niepełnosprawne.
Jacek Dziekan zwrócił uwagę, że zatrudnianie osób niepełnosprawnych jest dla pracodawców bardzo opłacalne. Za każdą pracującą u nich osobę niepełnosprawną otrzymują dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Barbara Mazurek - dyrektor generalny Funduszu - powiedziała, że tylko w październiku wypłacono dofinansowanie dla około siedmiu tysięcy pracodawców na otwartym rynku pracy. Zatrudniają oni blisko 42 tysiące osób. Są też Zakłady Pracy Chronionej, w których pracuje ponad 180 tysięcy osób niepełnosprawnych. Zdaniem Barbary Mazurek zatrudnianie niepełnosprawnych jest opłacalne nie tylko z powodów finansowych. Osoby te są niezwykle sumiennymi, oddanymi pracownikami - zaznaczyła Mazurek.
W związku z Dniem Otwartym został również przygotowany specjalny poradnik zawierający informacje, jakich najczęściej poszukują osoby niepełnosprawne. Zamieszczono w nim na przykład materiały dotyczące orzekania o niezdolności do pracy, turnusów rehabilitacyjnych, emerytur i rent oraz uprawnień pracowniczych osób niepełnosprawnych.
Na świecie żyje ponad 500 mln osób niepełnosprawnych, co stanowi blisko 10% całej ludzkości. W krajach Europy Zachodniej i Polsce wskaźnik ten przekracza 14% i ma tendencję rosnącą.
Nie ma jednej, ogólnie przyjętej definicji niepełnosprawności. Zwykle rozumiana jest ona jako utrata sprawności lub nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu organizmu, bądź ograniczenie prowadzenia aktywnego życia czy ograniczenia w pełnieniu ról społecznych.
W Polsce jest 4,5 mln niepełnosprawnych; większość z nich (2,5 mln) - to osoby o znacznej i umiarkowanej niepełnosprawności.