ŚwiatŚwiatowy Dzień Astmy

Światowy Dzień Astmy

Jest obciążeniem zdrowotnym dla około trzystu milionów ludzi, ale można - i trzeba - ją kontrolować - uważają eksperci. Dziś przypada Światowy Dzień Astmy.

Światowy Dzień Astmy
Źródło zdjęć: © PAP/DPA

Kłopoty z oddychaniem, kaszel i duszności sprawiają, że astma może być chorobą bardzo dotkliwą. Ale organizacja GINA, która przygotowała dzisiejszą akcję informacyjną podkreśla, że przy dobrej kontroli astmy objawy te mogą być minimalne. A to oznacza, że daje się normalnie pracować, uczyć się i uprawiać sport.

O najnowszych metodach naukowcy piszą w publikowanym dziś raporcie organizacji GINA zatytułowanym "Światowa strategia rozpoznawania, leczenia i prewencji astmy".

Światowy Dzień Astmy obchodzony jest w pierwszy wtorek maja począwszy od 1998 roku. Od 2007 roku obchodzony jest pod hasłem "Przejmij kontrolę nad astmą", a jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem jaki współcześnie stanowi astma oraz promowanie idei kontroli nad tą chorobą, by pacjent z astmą przestrzegając zaleceń lekarskich prowadził normalne i aktywne życie.

Astma jest przewlekłym schorzeniem zapalnym dróg oddechowych związanym z nadwrażliwością oskrzeli na różne czynniki - alergeny, zimne powietrze, infekcje, wysiłek fizyczny. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie na astmę cierpi 300 mln, a w Polsce około 4 mln osób. Liczbę zgonów z powodu tej choroby szacuje się na 250 tys. rocznie w skali światowej.

Choć astma jest na razie chorobą nieuleczalną, to dzięki dostępnym terapiom większość pacjentów może prowadzić normalne życie, być aktywnym fizycznie, a nawet uprawiać sport wyczynowy. Podstawowe znaczenie ma jednak edukacja terapeutyczna, która pozwala na prawidłowe przyjmowanie leków, przestrzeganie zasad profilaktyki i świadomą prewencję.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)