ŚwiatŚwiatowe Dni Młodzieży w 2016 r. w Polsce

Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. w Polsce

Następne, 29. Światowe Dni Młodzieży odbęda się w Krakowie w 2016 roku - ogłosił papież Franciszek w Rio de Janeiro w niedzielę podczas mszy na zakończenie 28. zlotu młodych katolików z całego świata. Informacja została przyjęta wybuchem radości pielgrzymów.

Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. w Polsce
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Luca Zennaro

28.07.2013 | aktual.: 28.07.2013 19:34

- To jest tak wielkie wyróżnienie - dla Polski, dla polskiego Kościoła i oczywiście dla samego Krakowa - że trudno określić je jakąkolwiek miarą - komentuje decyzję Ojca Świętego Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. - Na świecie jest wiele miejsc, które starają się o ten zaszczyt. My ten zaszczyt zawdzięczamy przede wszystkim bł. Janowi Pawłowi II i wyjątkowej więzi papieża z Krakowem – dodaje.

- Światowe Dni Młodzieży to spotkanie młodych chrześcijan z wszystkich niemal zakątków ziemi a to oznacza też spotkanie różnych narodów, kultur i tradycji. Dla takiego spotkania wielokulturowy, gościnny, otwarty na świat Kraków wdaje się być miejscem doskonałym. Dla Krakowa to wydarzenie będzie miało ogromną wartość promocyjną, przyjadą tu miliony młodych ludzi, którzy z pewnością zachwycą się naszym miastem, a później staną się jego ambasadorami na całym świecie – mówi prezydent Jacek Majchrowski. - Jestem przekonany, że Kraków doskonale poradzi sobie z organizacją tego przedsięwzięcia. Nasze służby i jednostki wielokrotnie udowadniały, że są odpowiednio przygotowane, czego przykładem mogą być choćby pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Benedykta XVI. Bez zarzutu przebiega także współpraca ze stroną kościelną, Urzędem Marszałkowskim i Urzędem Wojewódzkim, wspólnie z pewnością podołamy temu organizacyjnemu wyzwaniu – podkreśla prezydent.

Przypomnijmy, że ideę Światowych Dni Młodzieży zaszczepił wśród młodych papież Jan Paweł II w 1984 r. Wówczas w Rzymie papież wręczył młodym krzyż, który miał zostać jednym z głównych symboli ŚDM, znanym jako Krzyż Dni.

Pierwsze Światowe Dni Młodzieży miały charakter diecezjalny, w Rzymie, w 1986 r. Po nich nastąpiły spotkania światowe m.in. w Buenos Aires, Santiago de Compostela, Manili, Paryżu, Toronto, Sydney i Madrycie. W Polsce ŚDM odbyły się raz – w 1991 r. w Częstochowie, wzięło w nich wówczas udział 1,5 mln osób.

Światowe Dni Młodzieży nieustannie dają światu świadectwo żywej wiary obecnej w sercach młodych ludzi. To oni są bohaterami tego wielkiego spotkania wiary, nadziei i jedności. ŚDM mają na celu przede wszystkim przekazać wszystkim młodym na świecie przesłanie Chrystusa, ale prawdą jest też, że poprzez nich zostaje ukazana światu młoda „twarz” Chrystusa.

Światowe Dni Młodzieży, które są obchodzone każdego roku w diecezjach na całym świecie, przewidują co dwa lub trzy lata międzynarodowe, trwające około tygodnia, spotkanie młodych z papieżem.

Episkopat, w wysłanym zaproszeniu do papieża Franciszka, sugerował już organizację tego wydarzenia w 2016 roku w Polsce. Wtedy przypada 1050. rocznica chrztu Polski. Papież przybędzie wówczas z pielgrzymką do naszego kraju i odwiedzić także kilka innych miast.

Choć kardynał Stanisław Dziwisz prosił o przygotowanie się na dobrą wiadomość, a z Watykanu i Brazylii płynęły głosy, że wybór padnie na Kraków, to biskup Damian Muskus studził entuzjazm. Wskazywał, że decyzje papieża często zaskakiwały wiernych.

Na ogłoszenie wyboru papieża Franciszka, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach oczekiwało kilka tysięcy młodych osób, które biorą udział w spotkaniu modlitewnym Rio w Krakowie.

To nie pierwsza koncepcja organizacji Światowych Dni Młodzieży w stolicy Małopolski. Pod koniec 2011 roku kardynał Dziwisz wysłał do Watykanu wniosek, by spotkanie młodych odbyło się w pod Wawelem w 2015 roku, w 10. rocznicę śmierci Jana Pawła II.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1483)