Trwa ładowanie...
d28nyg9

Swiatłana Cichanouska

Najnowsze informacje

Swiatłana Cichanouska to białoruska opozycjonistka, kandydatka w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Żona Siarhieja Cichanouskiego. Słynie z walki o to, by obalić reżim Aleksandra Łukaszenki. Dla wielu Białorusinów jest bohaterką narodową.

5.0
(1 głos)
Oceń:
d28nyg9
Data urodzenia:

11.09.1982 (wiek: 41 lat)

Miejsce urodzenia:

Mikaszewicze

Płeć:

Kobieta

Getty Images
Źródło: Getty Images, fot: Natalia Fedosenko

Swiatłana Cichanouska urodziła się 11 września 1982 roku w Mikaszewiczach w obwodze brzeskim. Tam w wieku 18 lat ukończyła liceum, a następnie rozpoczęła studia językoznawcze na Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym w Mozyrzu.

Swiatłana Cichanouska - działalność zawodowa

Po zakończeniu studiów rozpoczęła pracę jako tłumaczka. Pracowała w różnych organizacjach, w których zajmowała się tłumaczeniem dokumentów. Zatrudnienie znalazła choćby w irlandzkiej organizacji charytatywnej Chernobyl Life Line. W ostatnich latach jest jedną z najbardziej znanych kobiet na Białorusi. Wszystko przez polityczne zaangażowanie.

Swiatłana Cichanouska - działalność opozycyjna

W maju 2020 roku Centralna Komisja Republiki Białorusi ds. Wyborów i Prowadzenia Referendów Krajowych odmówiła rejestracji grupy inicjatywnej, której liderem był jej mąż Siarhiej Cichanouski. Wtedy to Swiatłana Cichanouska złożyła dokumenty w celu zarejestrowania własnej grupy inicjatywnej w wyborach prezydenckich.

Wniosek został przyjęty. Przewodniczącym sztabu grupy inicjatywnej został jej mąż Siarhej. 29 maja 2020 roku w Grodnie odbyło się zgromadzenie, którego celem było zbieranie podpisów w celu rejestracji jej jako kandydatki na urząd prezydenta Białorusi. Wtedy to Siarhej Cichanouski został aresztowany. Wraz z nim zatrzymano 10 osób.

Swiatłana Cichanouska - kandydatka w wyborach prezydenckich

Z biegiem czasu Swiatłana Cichanouska zyskiwała coraz większą popularność na Białorusi. Podpisy poparcia dla niej zbierano w Mińsku oraz wielu innych miastach kraju. Na członków jej grupy inicjatywnej wywierano presję, a osoby zaangażowane w kampanie były zatrzymywane na terenie całego kraju.

11 czerwca Cichanouska zapowiedziała, że odwołuje wszystkie zgromadzenia z powodu obaw, że może dojść do prowokacji przeciwko członkom jej ugrupowania. Zebrano ponad 100 tysięcy podpisów poparcia dla Cichanouskiej. W międzyczasie grożono jej i jej dzieciom. Mimo to Cichanouska ogłosiła, że zdecydowała się na start w wyborach prezydenckich.

Dla Białorusinów była nadzieją na obalenie dyktatury Aleksandra Łukaszenki. W lipcu została zarejestrowana jako kandydatka na prezydenta Białorusi i to pomimo błędy w zeznaniu podatkowym. Nie wskazała, że jej mąż posiada dom w obwodzie homelskim. Mimo to członkowie komisji wyborczej jednogłośnie przegłosowali zarejestrowanie jej jako kandydatki na prezydenta.

Według oficjalnych danych w wyborach uzyskała wynik 10,1 proc. (588 622 głosów). W pierwszej turze wygrał Łukaszenka, ale wynik nie został uznany przez Cichanouską i przeciwników obecnego prezydenta. Od czasu wyborów na Białorusi organizowane są protesty i strajki. 17 sierpnia 2020 Cichanouska ogłosiła, że jest gotowa zostać narodowym liderem Białorusi.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28nyg9
d28nyg9
d28nyg9
Więcej tematów
d28nyg9