Trwa ładowanie...

Świat zmienia się błyskawicznie. Bądź częścią tych zmian

Bezpieczeństwo cyfrowe, kondycja Ziemi, ludzkie zdrowie psychiczne czy wykluczenie spowodowane doświadczeniami imigranckimi. To tylko część z dużych wyzwań, z którymi jako społeczeństwo musimy się zmierzyć. Dzięki programowi Solve for Tomorrow młodzież ma szansę rozwiązać te problemy, a my, dorośli możemy ją w tym wspierać.

Artykuł poleca Samsung
 Źródło: materiały partnera
d2zm3zg
d2zm3zg

Co widzimy, patrząc z boku na nastolatków? Znudzonych, uciekających w świat wirtualny, zamykających się w swoich smartfonach ludzi, których nie da się doprosić o posprzątanie pokoju czy wyjście z psem, nie mówiąc już o bardziej ambitnych zadaniach? Ten krzywdzący stereotyp sprawia, że myślimy o młodzieży jak o ludziach biernych, tymczasem nie trzeba być socjologiem, by zauważyć, że młodzi są najbardziej tolerancyjnym, empatycznym i otwartym na świat pokoleniem w historii.

Ich pomysły wcale nie ograniczają się do śmiesznych filmików na TikToku. Ich wrażliwość nie dotyczy tylko osób im najbliższych. Myślą również o dobru całej planety, doskonale zdając sobie sprawę, że świat zmienia się nieodwracalnie i że wspólnymi siłami można osiągnąć rzeczy niewyobrażalne. Potrzebują jedynie przestrzeni do rozmowy i działania. I taką przestrzeń daje im Samsung za sprawą programu Solve for Tomorrow.

Edukacja przyszłości

Solve for Tomorrow to edukacyjny, ogólnopolski program, w którym zespoły złożone z uczniów klas VII–VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych w trakcie kilkumiesięcznego procesu szkoleniowo-mentoringowego pracują nad rozwiązaniem konkretnego problemu.

d2zm3zg

Całość realizowana jest w formule nowoczesnego myślenia projektowego Design Thinking, które skupia się na pozyskiwaniu kompetencji ułatwiających późniejszy start na rynku pracy – empatii, kreatywności, współpracy i komunikacji. Zajęcia przeprowadzane są zgodnie z zasadami STEAM – metody edukacji opartej na odkrywaniu, doświadczaniu i eksperymentowaniu w minimum dwóch z pięciu dziedzin nauki.

Dla młodych ludzi to nie tylko szansa na zdobycie stypendiów czy nagród rzeczowych ufundowanych przez Samsunga. To przede wszystkim możliwość aktywnego zmierzenia się ze współczesnymi problemami, które dotykają ich środowisko, pogłębienia relacji z rówieśnikami, nawiązania kontaktów i otrzymania rad od ekspertów.

To program, w którym wygrana nie jest celem samym w sobie. Z pewnością stanowi ona dobrą motywację, ale wśród uczestników poprzedniej edycji nie brakuje opinii, że najważniejsza okazała się droga do przekucia swojego pomysłu w życie i doświadczenie, jakie udało im się zdobyć.

 Materiały prasowe
Solve for Tomorrow Źródło: Materiały prasowe

Jak zgłosić się do programu?

Przede wszystkim młodzież musi stworzyć kilkuosobowy zespół i wybrać problem, który dotyczyć będzie jednego z czterech obszarów: zdrowia, bezpieczeństwa, klimatu lub integracji. Zgłoszenia dokonać może jednak tylko dorosły opiekun grupy. W tej roli wystąpić może nauczyciel, wychowawca, pracownik biblioteki, świetlicy lub domu kultury.

d2zm3zg

Jeżeli jesteśmy przedstawicielami tego zawodu, warto opowiedzieć o Solve for Tomorrow swoim podopiecznym i stać się iskrą zapalającą ich umysły. Choć w programie dużą rolę odgrywać będzie technologia, od opiekunów nie oczekuje się, że będą stanowić wsparcie techniczne – nie musimy zatem znać się na programowaniu czy inżynierii, by wesprzeć młodzież. Z tym wszystkim pomogą eksperci Samsunga. Zadaniem opiekuna jest bycie mentorem, drogowskazem i osobą, która przede wszystkim uwierzy w pomysł podopiecznych, poszerzy ich horyzonty i zwróci uwagę na rzeczy czasem niezauważalne dla młodszego pokolenia.

By zgłosić się do programu, należy wypełnić formularz na stronie www.solvefortomorrow.pl do 31 października b.r. Po rozpatrzeniu zgłoszenia jury wybierze 25 półfinałowych drużyn, którym przydzieli ambasadorów, czyli ekspertów specjalizujących się w różnych dziedzinach wiedzy. W ostatniej fazie programu finaliści będą mogli skorzystać ze wsparcia wolontariuszy – pracowników firmy Samsung R&D.

Opiekun też zyskuje!

Druga edycja Solve for Tomorrow to wspaniała przygoda nie tylko dla młodzieży, ale także samych opiekunów. Pomijając już sam aspekt uczestniczenia w akcji nastawionej na realne rozwiązywanie globalnych problemów poprzez nowatorskie idee i poczucie czynienia wspólnego dobra, z całego programu wyniesie się znacznie więcej.

d2zm3zg

Po pierwsze opiekun ma szansę poznać w praktyce nowe metody pracy, które później może wdrożyć w swojej szkole czy ośrodku bez względu na rodzaj nauczanego przedmiotu. Po drugie spotykając się z nauczycielami z innych zespołów, będzie mógł wymienić się doświadczeniami i poznać rozwiązania, które sprawdzają się najlepiej w pracy z młodzieżą. Niebagatelne znaczenie ma także zacieśnianie więzi ze swoimi uczniami, wsłuchania się w ich potrzeby, poznanie ich pasji i potrzeb pomocnych w ich rozwoju.

Wisienką na torcie jest zaś możliwość zdobycia nagród rzeczowych oraz dyplom potwierdzający udział w programie i osiągnięcia całego zespołu.

Szczegółowe informacje o programie oraz materiały o finałowych projektach poprzedniej edycji można znaleźć na stronie www.solvefortomorrow.pl.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera
Artykuł poleca Samsung
d2zm3zg

WP Wiadomości na:

d2zm3zg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj