PolskaŚw. Walenty - patronem Bierunia

Św. Walenty - patronem Bierunia

Święty Walenty jest patronem 20-tysięcznego
Bierunia na Górnym Śląsku. Uroczystości związane z nadaniem
patronatu rozpoczęły się już w piątek, w przeddzień dnia Walentego
- męczennika, uważanego w kulturze anglosaskiej przede wszystkim
za opiekuna zakochanych i miłości.

Władze miasta otrzymały dokument Stolicy Apostolskiej, nadający Bieruniowi patronat św. Walentego. W sobotę w bieruńskim kościele św. Bartłomieja zostanie odprawiona suma odpustowa.

Św. Walenty jest w kulturze Bierunia obecny nie od dzisiaj - od wieków był na tej ziemi czczony przede wszystkim jako opiekun chorych, zwłaszcza epileptyków. Od około 400 lat stoi w tym mieście drewniany kościółek pw. Walentego, z obrazem świętego na głównym ołtarzu. W tym kościele, który mieszkańcy miasta nazywają "Walencinkiem", młodzi najchętniej wstępują w związki małżeńskie.

"Godne zanotowania jest również, że kościółek bieruński posiada relikwie, których autentyczność została potwierdzona specjalnym aktem. Cieszą się one niezwykłą czcią wiernych, śmiało więc można określić bieruński 'Walencinek' jako sanktuarium tego świętego w ziemi pszczyńskiej" - czytamy w Portalu Społeczności Internetowej Miasta.

Według Martyrologium rzymskiego, św. Walenty żył w III wieku i był prawdopodobnie biskupem Terni koło Rzymu. Cesarstwo rzymskie było wówczas uwikłane w tak okrutne wojny, że mężczyźni nie chcieli służyć w wojsku. Cesarz uznał, że powodem takiego postępowania była niechęć do opuszczania narzeczonych i żon, dlatego odwołał wszystkie planowane śluby. Walenty pomagał parom, które pobierały się potajemnie. Został jednak przyłapany i skazany na śmierć. Walenty miał też jako pierwszy pobłogosławić związek małżeński między poganinem i chrześcijanką.

Na zachodzie Europy święty patronuje zakochanym co najmniej od XV w., chociaż kult świętego istnieje już od IV wieku, kiedy w miejscu, w którym męczennik został pochowany, wzniesiono bazylikę. Potem kult świętego rozszerzył się po całej chrześcijańskiej Europie. Do Polski zaś, gdzie Walenty był przez wieki czczony przede wszystkim jako patron chorych, przywędrował prawdopodobnie z Bawarii i Tyrolu.

W Polsce są znane dwa wielkie sanktuaria, gdzie znajdują relikwie świętego Walentego. Są to Krobie w Wielkopolsce oraz Kościół Mariacki w Krakowie. W woj. śląskim oprócz Bierunia, sanktuarium świętego Walentego znajduje się w Woźnikach, niedaleko Lublińca.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)