Św. Stanisław patronem polskiej jedności
Św. Stanisław jest patronem polskiej jedności, bo jej budowanie wymaga ofiary - powiedział kard. Franciszek Macharski podczas uroczystej mszy św. odprawionej w niedzielę na Skałce w Krakowie z okazji 750. rocznicy kanonizacji świętego. Mszy przewodniczył legat papieski kardynał Joseph Ratzinger.
11.05.2003 | aktual.: 11.05.2003 16:23
"Jedność buduje się przez rezygnację z siebie, zaparcie się siebie, przełamanie własnego egoizmu. Jedność buduje się tam i buduje ją ten, kto gotów jest życie oddać, a nie ten, kto sięga po przemoc i siłę" - mówił kardynał Macharski do ok. 80 tysięcy pielgrzymów przybyłych z całej Polski.
Zdaniem kard. Macharskiego, tegoroczna uroczystość św. Stanisława związana jest z 25-leciem papieskiej posługi następcy św. Stanisława w Krakowie. "Z wszystkich następców biskupa męczennika on, Karol, biskup krakowski, najwierniej przyjął ducha św. Stanisława. Do Rzymu od jego trumny zabrał ze sobą ducha obrońcy człowieka, obrońcy Boga Człowieka Jezusa Chrystusa. Nie ustał z upływem lat" - wyjaśnił.
Dodał, że Ojciec Święty nie ustał w głoszeniu miłości i życia, obrony godności człowieka, jego wolności i praw, a także prawa do pokoju, pojednania i prawa do bycia razem narodów i państw.
Nawiązując do obecności legata papieskiego w obchodach 750. rocznicy kanonizacji św. Stanisława, kard. Macharski powiedział, że wizyta legata potwierdza zarówno papieskie, jak i jego więzy z ziemią Polaków i Polską.
Legat papieski kard. Joseph Ratzinger na zakończenie uroczystości w przesłaniu skierowanym do jej uczestników podkreślił, że mimo trudnych i bolesnych doświadczeń, jakich doznała Polska w swojej historii, to jednak "wiara katolicka jako nośna siła społeczności pozostała zawsze żywa".
Według legata, chociaż wiele szczegółów z życia św. Stanisława pozostaje do końca niewyjaśnionych czy nawet spornych, jedno jest najistotniejsze i całkiem pewne, że św. Stanisław stoi pośród nas jako stróż ładu moralnego, jako stróż wartości, które scalają świat. "Stoi jako obrońca praw człowieka przeciw nadużywaniu władzy" - dodał.
Nawiązując do jubileuszu 25-lecia pontyfikatu papieża Jana Pawła II, kard. Ratzinger porównał posługę Ojca Świętego z posługą św. Stanisława. "Papież urzeczywistnia w świecie na nowo to, co biskup Stanisław w swoim czasie i w swojej diecezji przykładnie wypełnił do końca" - powiedział.
Kard. Ratzinger uważa też, że Jan Paweł II stał się głosem sumienia ludzkości w świecie. "Jest stróżem także dla zagrożonych wartości moralnych, które zapewniają nam sprawiedliwość i pokój. Jest wytrwałym i nieustraszonym świadkiem prawdy wobec nadużyć władzy" - powiedział.
Uroczystości poprzedziła procesja z Wawelu na Skałkę - miejsce męczeńskiej śmierci biskupa - podczas której niesione były relikwie św. Stanisława oraz około dwudziestu świętych i błogosławionych.
W procesji wzięli udział przedstawiciele wszystkich stanów zawodowych, organizacji i stowarzyszeń katolickich. W barwnym orszaku szli członkowie Bractwa Kurkowego, górnicy, górale, dzieci w strojach krakowskich, młodzież maturalna, rektorzy wyższych uczelni, komandosi, duchowieństwo, siostry zakonne oraz mieszkańcy Krakowa i pielgrzymi przybyli z całej Polski. Procesji towarzyszył dźwięk Dzwonu Zygmunta.