Trwa ładowanie...

Surowe kary za zamieszki przed komisariatem we Wrocławiu

• Wyroki 4 lat i 4,5 roku więzienia dla trzech mężczyzn
• Skazani brali udział w zamieszkach po śmierci 25-letniego Igora S.
• Sprawa śmierci Igora S. na komisariacie nadal nie jest wyjaśniona

Surowe kary za zamieszki przed komisariatem we WrocławiuŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
dh34kuf
dh34kuf

Na kary 4,5 roku i 4 lata więzienia skazał w piątek wrocławski sąd trzech mężczyzn za napaść na policjantów w trakcie zamieszek pod komisariatem we Wrocławiu, gdzie gwałtownie protestowano po śmierci młodego mężczyzny.

25-letni Igor S. został zatrzymany 15 maja na wrocławskim rynku; był poszukiwany przez policję za oszustwa. Według funkcjonariuszy mężczyzna był agresywny i musieli oni użyć paralizatora. Po przewiezieniu na komisariat mężczyzna stracił przytomność i pomimo reanimacji zmarł. Według pierwszej opinii lekarza przyczyną śmierci była ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa.

Po tym zdarzeniu przez kilka dni wieczorami pod wrocławskim komisariatem na ul. Trzemeskiej dochodziło do protestów, przeradzających się w zamieszki. Uczestniczyło w nich po kilkaset osób. Za udział w nich w sumie zatrzymano 40 osób.

Najbardziej brutalny charakter zamieszki przybrały 18 maja, gdy zatrzymano m.in. trzech późniejszych oskarżonych. Policjanci byli m.in. obrzucani kamieniami, butelkami, a jeden z oskarżonych Mateusz S. w trakcie zatrzymania atakował funkcjonariuszy nożem.

dh34kuf

W piątek wrocławski sąd skazał Mateusza S. za napaść na policjantów na 4,5 roku więzienia bez zawieszenia. Dwóm pozostałym podsądnym: Jarosławowi W. i Adrianowi O., wymierzył kary po cztery lata więzienia. Wyroki nie są prawomocne.

Jak podkreślił sędzia Paweł Pomianowski, surowe kary wynikają z dużej szkodliwości społecznej czynów. - Mieliśmy do czynienia z regularnym atakiem na komisariat, ze szturmem na komisariat i to sąd musiał wziąć pod uwagę - uzasadniał sędzia. Dodał, że zgromadzone dowody i zeznania świadków nie pozostawiają wątpliwości co do winy oskarżonych.

- Widać na zapisie monitoringu jak oskarżony Jarosław W. podchodzi do policjantów z gazem i puszcza go na funkcjonariuszy. W telewizji widziała to cała Polska - mówił sędzia.

Wszystkich trzech skazanych sąd uznał za recydywistów, ponieważ w ostatnich latach odbywali oni kary więzienia m.in. za rozboje, groźby karalne i pobicia.

dh34kuf

Prokurator Krzysztof Umański po rozprawie poinformował, że śledczy prowadzą jeszcze postępowania wobec kilkudziesięciu osób w związku z zamieszkami pod komisariatem. - Stawiamy zarzuty kolejnym osobom. Do końca roku powinien być gotowy akt oskarżenia w tej sprawie - powiedział prokurator.

Nie jest zakończone śledztwo ws. śmierci Igora S. Przejęła je Prokuratura Okręgowa w Poznaniu, która w czerwcu uwzględniła wniosek rodziny pokrzywdzonego. Jej pełnomocnicy domagali się ponownego wykonania sekcji zwłok.

Jeden z policjantów, którzy zatrzymywali Igora S., został zawieszony za nieprzepisowe, ponowne użycie paralizatora, kiedy 25-latek był już w kajdankach

dh34kuf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh34kuf
Więcej tematów