Trwa ładowanie...
d4gd2ph

Surowe kary za nielegalne darowizny

Nielegalne darowizny dla partii politycznych będą w Niemczech karane surowiej niż dotychczas. Rząd i opozycja uzgodniły wspólny projekt nowej ustawy, która przewiduje między innymi karę do trzech lat więzienia lub wysokie grzywny za złożenie przez partię niepełnego sprawozdania finansowego.

Share
d4gd2ph

Ustawę zapewne już w najbliższy piątek przyjmie Bundestag, aby weszła w życie 1 lipca. Przygotowaniem nowej ustawy koalicja i opozycja zgodnie zareagowały na niedawne skandale finansowe w CDU, a ostatnio w SPD.

W CDU aferę wywołał były szef tej partii i kanclerz Helmut Kohl. 2 i pół roku temu wyszło na jaw, że w latach 90. przyjął dla partii anonimowe darowizny w wysokości ponad 2 milionów marek.

Kilka tygodni temu zaś odkryto, że kierownictwo organizacji terenowej SPD w Kolonii sfałszowało zaświadczenia o darowiznach, by ukryć darczyńcę, który od rządzących w tym mieście socjaldemokratów otrzymał lukratywne zlecenie budowlane.

Projekt nowej ustawy wyraźnie zakazuje partiom przyjmowania tak zwanych dziękczynnych darowizn od firm, które wcześniej wygrały jakiś przetarg lub od przedsiębiorstw, zabiegających o kontrakty.(iza)

d4gd2ph

Podziel się opinią

Share
d4gd2ph
d4gd2ph
Więcej tematów