Sunita Williams kolejną kobietą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
41-letnia Amerykanka, komandor
Sunita Lyn Williams, która 7 grudnia poleci amerykańskim promem
kosmicznym Discovery, jest trzecią kobietą, która znajdzie się na
Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Astronautka, specjalistka misji, która jest po ojcu pół-Hinduską, wejdzie w skład 14. załogi ISS. Jej koledzy, Amerykanin Michael Lopez-Algeria i Rosjanin Tiurin przylecieli na stację we wrześniu na pokładzie Sojuza TMA-9.
Williams zastąpi na ISS Niemca, Thomasa Reitera, który po półrocznym pobycie na stacji, wróci na ziemię.
Według kosmonauty Walerija Korzuna, dowódcy piątej stałej załogi na ISS, w skład której wchodziła Amerykanka Peggy Whitson, kobiety na pokładzie stacji "tworzą na orbicie prawdziwie domową atmosferę".
Korzun, w rozmowie z agencją ITAR-TASS w rosyjskim centrum przygotowań kosmicznych, gdzie Williams przygotowywała się do lotu na ISS w charakterze inżyniera pokładowego, podkreślił, że Amerykanka nie wymagała żadnego szczególnego traktowania i wszystkie zadania wypełniała na równi z mężczyznami.
Williams ma rozliczne hobby sportowe. Poza biegami, pływaniem i triatlonem, w wolnym czasie lubi zapolować z łuku, posurfować na desce na wysokich falach i pojeździć na górskim rowerze.
Po półrocznej ekspedycji na ISS będzie czekać na nią w domu mąż i dwa psy: labrador i terier.
Start amerykańskiego promu kosmicznego Discovery jest zaplanowany na 7 grudnia - po raz pierwszy od czterech lat odbędzie się nocą.
W tym roku przeprowadzono trzy loty wahadłowców. Za każdym razem promy startowały w dzień, by można było zrobić wyraźne zdjęcia osłony zewnętrznego zbiornika paliwa. Właśnie kawałek takiej osłony, który oderwał się podczas startu, był przyczyną katastrofy promu Columbia w 2003 roku.
Załoga wahadłowca dowiezie na ISS metalowy segment konstrukcji i wymieni na stacji instalację elektryczną.
W siedmioosobowym zespole znajdzie się pierwszy szwedzki astronauta - Christer Fuglesang.
Jeśli do startu nie dojdzie 7 grudnia, w 12-dniową misję Discovery może jeszcze polecieć 17 grudnia. Później będzie to możliwe dopiero w styczniu.
We wrześniu tego roku na ISS przebywała pierwsza kobieta- kosmiczna turystka, 40-letnia Amerykanka pochodzenia irańskiego Anousheh Ansari.