Sukces Polaków w Afganistanie
Polscy i amerykańscy żołnierze namierzyli i zneutralizowali w Ghazni samochód-pułapkę - podała sekcja prasowa polskiego wojska w Afganistanie. Pojazd był wypełniony po brzegi materiałami wybuchowymi.
Informacje o podejrzanym pojeździe w mieście Ghazni, uzyskane od polskiej Służby Kontrwywiadu Wojskowego, wskazywały na obecność w nim dużej ilości niebezpiecznego ładunku. Co więcej, samochód Toyota Surf upozorowany jak po wypadku, znajdował się w otoczeniu domostw. Stwarzał tym samym wielkie zagrożenie dla ludności cywilnej.
We wskazane miejsce został natychmiast wysłany polski QRF (Siły Szybkiego Reagowania). Do wstępnego rozpoznania użyto robota saperskiego, który rozbił boczne szyby pojazdu. Dzięki temu stwierdzono, że wewnątrz samochodu znajdują się znaczne ilości materiałów wybuchowych: kilka sztuk pocisków artyleryjskich kalibru 152 mm, pocisk moździerzowy 120 mm oraz około 40 l. materiałów domowej produkcji służących do detonacji. Wszystkie niebezpieczne materiały były powiązane lontem detonującym. Biorąc pod uwagę ich ilość i sposób ułożenia, tak przygotowany samochód stanowił ogromne niebezpieczeństwo.
Polacy przekazali informację o pułapce dowódcy miejscowej policji (ANP). Zarządzono tymczasową ewakuację ludności w promieniu 400 m od zastawionej pułapki. Żołnierze polskiego QRF ze Zgrupowania Bojowego ALFA otoczyli niebezpieczne miejsce, zaś amerykański pluton po powtórnym rozpoznaniu zagrożenia dokonał unieszkodliwienia samochodu-pułapki.
To już trzecia tego rodzaju i stanowiąca duże ryzyko bomba-pułapka od początku VII zmiany (26 kwiecień). Wykorzystanie tak przygotowanych pojazdów, zwłaszcza w pobliżu skupisk ludzkich, to poważne niebezpieczeństwo - dla żołnierzy koalicji, ale przede wszystkim dla ludności cywilnej.
Na skutek działań rebeliantów tylko w tym roku w całym Afganistanie poniosło śmierć ponad tysiąc niewinnych ofiar. Dlatego szybkie i bezpieczne unieszkodliwienie śmiercionośnych pułapek w znaczący sposób przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa w prowincji Ghazni.
Należy podkreślić fakt, że ludność cywilna w prowincji Ghazni w coraz większym stopniu zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakie stwarza obecność i działania talibów. Coraz więcej osób, mając na uwadze własne bezpieczeństwo, a przede wszystkim potrzebę normalności, decyduje się na informowanie służb kontyngentu o aktywności rebeliantów.
Na funkcjonujący w Ghazni telefon zaufania mieszkańcy prowincji tylko w ciągu ostatniego miesiąca skierowali anonimowo ponad 50 wartościowych informacji, które przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa.
Por. Renata Radzikowska, Artur Weber, Sekcja Prasowo-Informacyjna PKW Afganistan, Ghazni