Polityka"Sueddeutsche Zeitung" po wyroku TK: Europa uległa rządowi PiS

"Sueddeutsche Zeitung" po wyroku TK: Europa uległa rządowi PiS

Polski Trybunał Konstytucyjny zrobił istotny krok w kierunku zniesienia trójpodziału władzy w kraju - stwierdza "Sueddeutsche Zeitung" na pierwszej stronie środowego wydania. Opiniotwórczy niemiecki dziennik, odnotowując wyrok TK ws. KRS, pisze o demontażu państwa prawa.

"Sueddeutsche Zeitung" po wyroku TK: Europa uległa rządowi PiS
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka
Arkadiusz Jastrzębski

21.06.2017 | aktual.: 25.03.2022 13:19

Dziennik zauważa, że kontrowersyjny wyrok otwiera rządowi w Warszawie drogę do przejęcia kontroli nad wymiarem sprawiedliwości. W komentarzu zatytułowanym "Recydywa" czytamy z kolei, że polskie władze likwidują państwo prawa i nikt na to nie reaguje.

"Polska opozycja i Unia Europejska, mimo tych dramatycznych wydarzeń, sprawiają wrażenie sparaliżowanych albo skłóconych. Lider opozycji Grzegorz Schetyna wezwał inne partie demokratyczne do utworzenia wspólnego frontu przeciwko PiS, ale spotkało się to z niewielkim odzewem. Na początku lipca do Warszawy przyjeżdża Donald Trump, ale jako zdeklarowany wielbiciel autokratów zapewne rozczaruje zwolenników państwa prawa” - pisze autor tekstu Florian Hassel.

"Europa jest pasywna"

Publicysta dodaje, że Unia Europejska w dużej mierze zawiesiła swoją aktywność w sprawie Polski. "Rozpoczęte w ubiegłym roku postępowanie ws. kontroli praworządności w Polsce przeciąga się, bo nie ma na nie zgody Węgier. Likwidacja trójpodziału władzy powinna w zasadzie skutkować sankcjami, włącznie z odebraniem głosu w Unii Europejskiej. Ale to się nie dzieje" - stwierdza komentator.

Jego zdaniem w obliczu Brexitu i innych kryzysów na kontynencie, Europa jest pasywna wobec Polski, o czym ma świadczyć także brak nowych raportów Komisji Weneckiej.

"Do jesieni 2016 roku Komisja Wenecka efektywnie piętnowała łamanie prawa przez rząd w Warszawie, zapewniając w ten sposób wsparcie demokratom w Polsce. Od tego czasu panuje jednak cisza na łączach. Nowe grupy ekspertów musiałyby zostać wysłane przez Radę Europy albo Komisję Europejską. Tego jednak brakuje" - czytamy.

Autor komentarza podsumowuje sytuację w następujących słowach: "Europa co prawda nie zaakceptowała demontażu państwa prawa w jednym ze swoich najważniejszych krajów członkowskich, ale uległa w tej sprawie".

Opr. Wojciech Szymański

Niniejszy artykuł prezentuje opinie wyrażone na łamach niemieckiej prasy i niekoniecznie odzwierciedla stanowisko redaktora Sekcji Polskiej Deutsche Welle.

Źródło artykułu:Deutsche Welle
niemcywyrokpis
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (159)