Trwa ładowanie...
ycipk-pgitku

"Sueddeutsche Zeitung" o PiS: korupcja, bogacenie się, ciemne interesy

"Seria skandali zepchnęła PiS do defensywy. W walce o przychylność wyborców, polski rząd zaproponował szereg dobrodziejstw socjalnych. Czy zapewnią one partii Jarosława Kaczyńskiego kolejne zwycięstwa?" - pyta "Sueddeutsche Zeitung".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"SZ" pisze o "nacjonalistycznej polityce" PiS
"SZ" pisze o "nacjonalistycznej polityce" PiS (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
ycipk-pgitku

"W maju ponad jedna czwarta mieszkańców Polski ucieszy się nie tylko z powodu nadejścia wiosny: 9,7 mln polskich emerytów otrzyma nadzwyczajną wypłatę w wysokości ponad 200 euro. Prezent od rządu kierowanego przez narodowo-populistyczną partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS) nadejdzie kilka dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego 26 maja, pierwszymi z trzech wyborów w ciągu jednego roku" - pisze Florian Hassel w komentarzu "Plamy na czystych rękach" opublikowanym w piątkowym wydaniu "Sueddeutsche Zeitung".

"PiS znalazł się w roku wyborczym w defensywie, a opozycja demonstruje nową siłę" - stwierdza autor będący warszawskim korespondentem wiodącej niemieckiej gazety opiniotwórczej.

Seria skandali

ycipk-pgitku

Hassel przyznaje, że "nacjonalistyczna polityka" i "konfrontacja z UE" nie odebrały co prawda PiS wyborców, jednak partia, która w 2015 roku, po skandalach poprzedniego rządu, przejęła władzę w glorii siły o czystych rękach, "wstrząsana jest szeregiem małych i dużych skandali".

Zdaniem "SZ" rysy pojawiły się także na wizerunku szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Na poparcie swojej tezy Hassel przypomina o "skandalu" z planowaną budową dwóch wieżowców przez spółkę Srebrna w Warszawie. Autor zwraca uwagę, że austriacki biznesmen Gerald Birgfellner, który doprowadził do ujawnienia sprawy, przesłuchany został aż cztery razy, natomiast Kaczyński ani razu. Prokuratura nie podjęła dotychczas decyzji o wdrożeniu śledztwa lub umorzeniu postępowania.

TVP w rękach rządu

"Rząd kontroluje publiczną telewizję TVP, która przede wszystkim na wsi jest jedynym źródłem informacji dla wielu Polaków, i wykorzystuje ją do propagandy. Dlatego wielu wiernych wyborców PiS nie dowiaduje się o takich sprawach lub dowiaduje się o nich w sposób wypaczony" - pisze Hassel.

ycipk-pgitku

Pomimo tego - zaznacza - poparcie dla PiS spadło z 40 proc. do, w zależności od sondażu, 35 lub nawet 29 proc.

Niemiecki dziennikarz zwraca uwagę, że na kongresie programowym PiS 23 lutego mało mówiono o programie, a dużo o nowych "dobrodziejstwach" dla ludności, jak choćby specjalnej wypłacie dla emerytów czy zwolnieniu młodych osób z podatku.

"Koszt tych wszystkich dodatkowych wypłat szacowany jest na 2 proc. polskiego PKB. Rząd ma pieniądze. Koniunktura w Polsce jest dobra: ściśle połączona z niemieckim przemysłem, zorientowana na konsumpcję gospodarka rośnie w tempie 5 proc. Wpływy z podatków nie maleją" - stwierdza Hassel. "Natomiast jeśli chodzi o inwestycje w oświatę, opiekę zdrowotną i infrastrukturę, rząd nie realizuje wyznaczonych wcześniej celów" - dodaje.

Hassel przypomina, że w 2015 roku PiS zdobył tylko 37,6 proc. głosów, pomimo tego mógł rządzić z absolutną większością, ponieważ kilka innych partii nie przekroczyło progu wyborczego. "Powtórka tego sukcesu jest w świetle aktualnych sondaży nieprawdopodobna - pisze dziennikarz "SZ".

ycipk-pgitku

Szanse Koalicji Europejskiej

W osobnym materiale zamieszczonym w tym samym wydaniu "SZ" Hassel przedstawia niemieckim czytelnikom Koalicję Europejską - szeroki sojusz partii opozycyjnych. Jego zdaniem ma on "jak najbardziej szansę na odsunięcie narodowo-populistycznego PiS od władzy".

Niemiecki dziennikarz wspomina też o "Wiośnie" Roberta Biedronia - potencjalnym partnerze Koalicji Obywatelskiej. Zastanawia się również nad szansą powrotu do polityki Donalda Tuska.

ycipk-pgitku

Powracając jeszcze raz do zapowiedzi socjalnych świadczeń rządu kierowanego przez PiS, Hassel cytuje fragment wypowiedzi do wyborców szefa SLD Włodzimierza Czarzastego: "Zostawimy wam to, co dał wam PiS, ale zwrócimy wam to, co PiS zabrał". Chodzi o likwidację niezawisłego wymiaru sprawiedliwości - wyjaśnia autor.

Niniejszy artykuł prezentuje opinie wyrażone na łamach niemieckiej prasy i niekoniecznie odzwierciedla stanowisko redaktora Sekcji Polskiej Deutsche Welle oraz redakcji Wirtualnej Polski

Zobacz także: Włodzimierz Czarzasty: jestem na wojnie z PiS

ycipk-pgitku

Przeczytaj również:
Dulkiewicz w "Die Welt": PiS pogłębia podziały wśród Polaków
SZ: Sukces Dulkiewicz nie jest zapowiedzią zwrotu w Polsce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-pgitku

ycipk-pgitku
ycipk-pgitku