Trwa ładowanie...
d44vesa

Sudan: polscy archeolodzy odkryli kościół nubijski z X w.

Średniowieczny kościół nubijski z grobowcami królów i biskupów odkryła w Sinada w Sudanie Połączona Ekspedycja Archeologiczna w Dolinie Środkowego Nilu.

d44vesa
d44vesa

Ekspedycja, zorganizowana przy współpracy Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, prowadzi od 1998 r. poszukiwania w dolinie Nilu i przyległym pasie pustyni, na terenach przewidzianych w przyszłości do zalania po wybudowaniu zapory wodnej.

W ostatnim sezonie - od stycznia do kwietnia - ekspedycja znalazła wielki kościół z IX-X wieku z dobudowanym w XI wieku klasztorem. Cały ten zespół był silnie ufortyfikowany - otoczony grubym murem z bastionami i bramami - co świadczy o jego szczególnym znaczeniu.

Odkrycie w Sinada jest tej rangi, co wcześniejsze odkrycie katedry w Faras, które rozsławiło polską archeologię. Mamy tu kościół ze wspaniale zachowanymi malowidłami ściennymi o treści religijnej i licznymi napisami. To jak galeria sztuki i kronika historyczna - powiedział kierujący badaniami dr Bogdan Żurawski.

Zespół klasztorny był ważnym sanktuarium i miejscem spoczynku królów nubijskich i najwyższych dostojników kościelnych. Prawdopodobnie tu odbywały się spotkania nubijskich hierarchów kościelnych, o czym świadczy wielka sala posiedzeń. (mag)

d44vesa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44vesa
Więcej tematów