Stypendium "tylko dla katolików". Poznańska uczelnia tłumaczy kontrowersyjny program

Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zorganizowała stypendium, które adresowane jest wyłącznie do "praktykujących katolików". Uczelnia tłumaczy, że kryterium wyznania nie jest jedynym, które trzeba spełnić, by otrzymać stypendium.

Stypendium "tylko dla katolików". Poznańska uczelnia tłumaczy kontrowersyjny program
Źródło zdjęć: © East News | GERARD/REPORTER

09.02.2018 06:43

Fundusze na program stypendialny pochodzą od Fundacji św. Benedykta, która dołączyła do mecenasów Fundacji UAM. Organizacja chce przeznaczyć na dofinansowania dla studentów kilkadziesiąt tysięcy złotych. W regulaminie konkursu stypendialnego zapisano, że kandydat musi być "praktykującym katolikiem". Konieczne są także odpowiednie wyniki w nauce i wiek (poniżej 26 lat).

Przedstawiciel Fundacji UAM tłumaczy, że stypendium "dla katolików" jest tylko jednym z pięciu programów, które uczelnia adresuje do studentów i doktorantów.

- Część z nich dedykowana jest wszystkim studentom, a część określonym grupom, co jest uzależnione od woli fundatora danego stypendium - czytamy w oświadczeniu.

Fundacja UAM podkreśla również, że decydujące znaczenie w konkursach stypendialnych mają wyniki naukowe bądź sportowe kandydatów.

- Staramy się realizować jak najwięcej programów stypendialnych, w żadnym z nich wyznawana wiara nie jest jedynym kryterium przyznania stypendium - piszą przedstawiciele fundacji.

Niejasne pozostaje w jaki sposób komisja stypendialna będzie weryfikować czy osoby ubiegające się o dofinansowanie są "praktykującymi katolikami". W rozmowie z portalem gazeta.pl przedstawiciel Fundacji UAM nie potrafił rozstrzygnąć na czym będzie polegała wspomniana procedura.

Źródło: gazeta.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (838)