Trwa ładowanie...
d3vw52x

Stulecie urodzin założyciela Opus Dei

Założyciel Opus Dei - Josemaria Escriva
(inf.własna)

d3vw52x
d3vw52x

W środę przypada 100. rocznica urodzin założyciela Opus Dei błogosławionego Josemarii Escrivy de Balaguera. Z tej okazji w bazylice mariackiej w Krakowie i w archikatedrze w Lublinie odprawiono msze święte.

Opus Dei "Dzieło Boże" jest prałaturą personalną Kościoła katolickiego, erygowaną 28 listopada 1982 roku przez papieża Jana Pawła II w Konstytucji apostolskiej "Ut sit" (w Kościele katolickim jurysdykcje mogą mieć charakter regionalny jak diecezje lub personalny, gdy obejmują określoną grupę osób).

Dzieło powstało w 1928 roku; działa na całym świecie i liczy ponad 84 tys. członków. Wśród nich jest 1800 księży. Pozostali członkowie to świeccy - w równej liczbie kobiety i mężczyźni.

Posłannictwem Opus Dei jest krzewienie wśród wiernych zasad życia w świecie zgodnego z wiarą i szerzenie orędzia o tym, iż wszyscy ochrzczeni są powołani do świętości i głoszenia Ewangelii.

d3vw52x

Prałatura Dzieła sprawuje opiekę duszpasterską nad swoimi wiernymi i innymi osobami - dla każdego stosownie do jego stanu, zawodu i warunków życia. W ramach tej opieki zachęca do wprowadzania w życie nauk Ewangelii przez rozwijanie cnót chrześcijańskich i uświęcenie pracy zawodowej.

Uświęcenie pracy dla wiernych Dzieła oznacza możliwie jak najdoskonalszą pracę, wykonywanie jej w pełnym poszanowaniu praw i zgodnie z wymogami etycznymi, a także służenie współobywatelom i przyczynianie się do postępu społeczeństwa.

Wierni Prałatury wykonują swoje zadanie ewangelizacyjne we wszystkich środowiskach społecznych. Posłannictwem Prałatury jest również przypominanie chrześcijanom, że niezależnie od swojej działalności świeckiej, wszyscy powinni współdziałać w rozwiązywaniu problemów społecznych w duchu chrześcijańskim oraz dawać ciągłe świadectwo swojej wiary.

Andrzej Maciejewski (WP)

d3vw52x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vw52x
Więcej tematów