PolskaStudent spyta policjanta

Student spyta policjanta

Gdzie znaleźć pomoc psychologa lub terapeuty, jak napisać wniosek o rozwód czy alimenty - takie informacje można otrzymać w studenckich punktach działających w białostockich komisariatach.

Do końca maja udzielana w nich będzie pomoc ofiarom przemocy w rodzinie i rodzinom nieletnich zagrożonych patologiami społecznymi.

Na tworzenie takich punktów informacyjnych pozwala porozumienie podpisane między Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku a wydziałem prawa oraz wydziałem pedagogiki i psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, a także Nauczycielskim Kolegium Rewalidacji, Resocjalizacji i Wychowania Fizycznego w Białymstoku.

Studenci (ostatnich lat studiów) będą dyżurowali po kilka godzin dziennie w kolejnych miejskich komisariatach - w grafiku codziennie są dwa czynne punkty. W sumie w akcji bierze udział 63 studentów, którzy pracują w punktach informacyjnych na zasadzie wolontariatu. Mają oni informować na temat pracy placówek udzielających pomocy osobom, które zetknęły się z problemem przemocy i uzależnień w rodzinie, oraz udostępniać zainteresowanym wzory umów i pism procesowych, np. pozwów rozwodowych.

Jak podkreśliła Jolanta Jasińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, studenci nie mogą doradzać, a jedynie informować zgłaszające się osoby, co mogą zrobić, by zmienić swoją sytuację życiową.

Akcja studenckich punktów informacyjnych prowadzona jest po raz piąty. Jak powiedziała Jasińska, w ubiegłym roku po informacje zgłosiło się blisko czterysta osób. 80% spraw to problemy prawne. Dlatego punkty współdziałają ze studencką poradnią przy wydziale prawa Uniwersytetu w Białymstoku, która ma służyć pomocą prawną tym, których nie stać na poradę adwokata.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)