ycipk-5yc8ir

Strzały i panika przed katedrą Notre Dame. Policjant postrzelił napastnika

Mężczyzna uzbrojony w młotek zaatakował policjanta pilnującego porządku na placu przed katedrą Notre Dame w Paryżu. W odpowiedzi inny funkcjonariusz oddał w jego stronę strzały z broni palnej. Okolice placu i samą katedrę zamknięto. W wyniku ataku jeden policjant został ranny, a napastnik został "zneutralizowany" i przewieziony do szpitala. Zaatakowany policjant też trafił do szpitala z lekkimi obrażeniami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Strzały i panika przed katedrą Notre Dame. Policjant postrzelił napastnika
(PAP/EPA, Fot: YOAN VALAT)
ycipk-5yc8ir

"Widziałem człowieka leżącego na ziemi, krew wszędzie"

Napastnik, który zaatakował młotkiem policjanta pilnującego porządku na placu przed katedrą Notre Dame w Paryżu, twierdził, że jest "żołnierzem kalifatu" czyli terrorystycznej organizacji Państwo Islamskie - poinformowały francuskie media.

Wcześniej, szef francuskiego MSW Gerard Collomb powiedział, że napastnik krzyczał przed atakiem: "To za Syrię!". Minister dodał, że sprawca miał przy sobie dowód tożsamości wskazujący, że jest algierskim studentem, a poza młotkiem użytym do ataku miał także noże kuchenne.
- Najwyraźniej mężczyzna był sam i bez towarzystwa - zaznaczył Collomb.

ycipk-5yc8ir

AFP cytuje anonimowego świadka zdarzenia, który najpierw usłyszał głośny krzyk, a potem widział, jak tłum, który zwykle jest na placu przed katedrą, wpadł w panikę.

- Ludzie spanikowali, słyszałem dwa wystrzały, widziałem człowieka leżącego na ziemi, krew wszędzie - opowiadał świadek. Jednak inni świadkowie opowiadali o spokojnej reakcji turystów i paryżan na widok policjantów, którzy przybyli, by opróżnić plac z ludzi.

W okolice placu przed katedrą, który sąsiaduje z prefekturą policji i siedzibą sądów, skierowano znaczne siły bezpieczeństwa i otoczono go kordonem. Zamknięto pobliską stację metra i kolejki podmiejskiej.

ycipk-5yc8ir

Tysiąc osób uwięzionych w katedrze

W katedrze zamknięto około tysiąca osób - wiernych i turystów - które znajdowały się tam w chwili ataku. Z relacji na Twitterze wynika, że wewnątrz świątyni panował spokój i porządek - ludzie stosowali się do poleceń władz, modlili się albo kontynuowali zwiedzanie. Funkcjonariusze sprawdzili, czy w katedrze nie było wspólników mężczyzny, który zaatakował policjanta.

ycipk-5yc8ir

Dopiero gdy prefektura policji poinformowała na Twitterze, że sytuacja jest opanowana, rozpoczęto stopniowe wypuszczanie ludzi z Notre Dame. Katedra, która mieści się na wyspie Cite w samym sercu Paryża, jest najliczniej odwiedzanym zabytkiem Francji. Dziennie zwiedza ją 30-50 tys. osób.

Paryska prokuratura wszczęła już śledztwo w sprawie ataku na policjanta. Powierzono je wydziałowi ds. antyterroryzmu francuskiego kontrwywiadu DGSI.

Zobacz też: Londyn po zamachu

ycipk-5yc8ir

20 kwietnia 2017 roku, na trzy dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich we Francji, na Polach Elizejskich w centrum Paryża zamachowiec zastrzelił policjanta i ranił trzy osoby, w tym dwóch funkcjonariuszy i obywatelkę Niemiec, po czym zginął zastrzelony przez interweniującą policję. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.

We Francji obowiązuje stan wyjątkowy ogłoszony po krwawych zamachach w Paryżu w listopadzie 2015 roku, do których również przyznało się Państwo Islamskie. Był już przedłużany pięciokrotnie.

Źródło: WP, Le Figaro, PAP, TVN24

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-5yc8ir

ycipk-5yc8ir
ycipk-5yc8ir