WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
partie
20-01-2008 (15:40)

Stronnictwo "Piast" otwarte na inne, zbliżone ideowo ugrupowania

Stronnictwo "Piast",będące na etapie wyboru
władz wojewódzkich i lokalnych, zamierza wkrótce poszerzyć swoją
organizację o inne, zbliżone ideowo ugrupowania. Chce też
współpracować z partiami o podobnych przekonaniach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Taką deklarację złożył w Katowicach prezes stronnictwa, Zdzisław Podkański, uczestniczący w pierwszym wojewódzkim zjeździe tej organizacji. To pierwszy regionalny zjazd po kongresie partii, który odbył się 11 stycznia w Lublinie.

Do końca marca stronnictwo zapowiada zjazdy we wszystkich województwach, najbliższy odbędzie się 27 stycznia w Poznaniu. Do końca czerwca partia chce odbyć zjazdy powiatowe, a do końca roku miejskie i gminne. "Piast" ma być partią ogólnokrajową, która wystawi reprezentację w wyborach wszystkich szczebli.

Naszym celem jest stworzenie silnego bloku chrześcijańsko-ludowo-narodowego, który będzie w stanie skutecznie przeciwstawić się liberalnemu blokowi, reprezentowanemu przez PO i PSL Waldemara Pawlaka - zadeklarował Podkański.

WP

Przypomniał, że podczas lubelskiego kongresu ponad tydzień temu, połączyły się: stowarzyszenie "Piast", PSL "Piast", Organizacja Narodu Polskiego Liga Polska (działająca w dużej części wśród Polonii), a do partii dołączyli także niektórzy byli działacze Samoobrony oraz innych organizacji społecznych i politycznych.

Stronnictwo ma obecnie pięciu europarlamentarzystów, niegdyś reprezentujących PSL i Samoobronę. Niedawno do tego ugrupowania przystąpili m.in. europosłowie Jan Masiel i Marek Czarnecki, wybrani z list Samoobrony. Przewodniczącym stronnictwa wybrany został Podkański, a przewodniczącym rady politycznej - również eurodeputowany Janusz Wojciechowski.

Podkański przypomniał, że "Piast" zawarł m.in. porozumienie polityczne z Prawem i Sprawiedliwością. Przyszłość tej współpracy prezes widziałby na wzór kooperujących ze sobą partii CDU/CSU w Niemczech.

Szefem śląskich struktur partii został w niedzielę b. działacz Samoobrony z Żywca, Henryk Zając. Prezesem honorowym został b. poseł Ruchu Odbudowy Polski, lekarz Adam Wędrychowicz, który koordynował tworzenie pierwszych struktur "Piasta" na Śląsku. Jest on także członkiem zarządu krajowego partii.

WP

Wśród priorytetów programu dla Śląska, oprócz spraw związanych z rozwojem górnictwa i przemysłu, Wędrychowicz wymienił m.in. poprawę sytuacji w służbie zdrowia, postawienie na naukę i edukację młodzieży, zabieganie o sprawy regionu w Warszawie.

Według Podkańskiego, "Piast" jest już co najmniej kilkutysięczną organizacją, choć na etapie tworzenia i łączenia się z innymi ugrupowaniami trudno o bardzo precyzyjne dane. Jak mówił, tylko PSL "Piast" wniosło do nowego stronnictwa ok. 5 tys. członków, z czego ok. 2 tys. na Lubelszczyźnie. Inne silne liczebnie regiony to m.in. Podkarpacie i Podlasie.

Polub WP Wiadomości
WP
WP