Trwa ładowanie...
d3u83zy
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Strona internetowa "Krew i Honor" zablokowana

Polscy policjanci we współpracy z FBI doprowadzili do zablokowania rano strony internetowej "Blood&Honour" ("Krew i Honor"), na której publikowano faszystowskie treści oraz adresy i wizerunki osób określanych jako "wrogowie rasy". Zatrzymano też kolejnego mężczyznę podejrzewanego o udział w prowadzeniu tej strony.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
(PAP)
d3u83zy

Strona "Blood&Honour" - w mediach pojawiała się również nazwa "redwatch" - znajdowała się na amerykańskim serwerze. Policja wystąpiła o pomoc prawną do FBI, by zamknąć witrynę. Spotkaliśmy się ze znakomitą współpracą - powiedział komendant główny policji Marek Bieńkowski.

Chcielibyśmy wyrazić podziękowania dla strony amerykańskiej, w szczególności dla FBI, za realizację naszej prośby - w ten sposób rzecznik rządu Konrad Ciesiołkiewicz skomentował zablokowanie strony "Blood&Honour". Przypomniał, że polskie MSZ wystosowało notę do władz USA z prośbą o pomoc w "doprowadzeniu do zamknięcia" witryny.

Rzecznik zadeklarował, że "w Polsce nie ma miejsca na dyskryminację i szowinizm". Zapowiedział, że "przejawy tego typu zachowań będą zawsze spotykały się z radykalną reakcją władz państwowych". Ciesiołkiewicz podkreślił, że "wyrazy uznania należą się też polskiej policji za szybkie działania".

d3u83zy

Jak poinformowała Beata Tobiasz z biura prasowego dolnośląskiej policji, FBI skontaktowało się z prawnikiem właściciela serwera. Ten ostatni zdecydował o zablokowaniu "Blood&Honour".

Również w czwartek wrocławscy policjanci zatrzymali w Bielsku Białej 31-letniego Mariusza T. podejrzewanego o administrowanie stroną "Blood&Honour. Mężczyzna został przewieziony do Wrocławia, gdzie zostanie przesłuchany.

Tobiasz dodała, że zatrzymany 31-latek miał zajmować się administrowaniem, aktualizowaniem i dodawaniem informacji na tej stronie internetowej. Ponadto mężczyzna organizował spotkania neonazistów w okolicach Bielska-Białej.

Jak ustalili funkcjonariusze, Mariusz T. prowadził małą firmę fonograficzną. Wydawał płyty m.in. z muzyką o treściach satanistycznych i faszystowskich.

d3u83zy

To już kolejna osoba zatrzymana w tej sprawie. W areszcie przebywają już Andrzej P. ze Świnoujścia, który jest podejrzany o administrowanie i aktualizowanie informacji pojawiających się na stronie, oraz Bartosz B. ze Słupska. Wszyscy trzej mężczyźni współpracowali ze sobą przy prowadzeniu strony "Blood&Honour".

P. i B. postawiono też zarzuty propagowania faszyzmu, nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz złamanie ustawy o ochronie danych osobowych.

Według policji, zadaniem Bartosza B. było tłumaczenie tekstów z języka polskiego na angielski oraz ewentualne korekty związane ze stylistyką i ortografią. Ze względu na biegłą znajomość języka angielskiego, utrzymywał również kontakt z administratorami amerykańskimi i pośredniczył w przekazywaniu informacji Andrzejowi P., tłumacząc korespondencję dotyczącą tej witryny.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez autorów strony "Blood&Honour" złożyło m.in. kilku mieszkańców Wrocławia, w tym działaczka młodzieżowej organizacji lewicowej. Na stronie tej opublikowano bowiem zdjęcia i nazwiska osób ze środowisk lewicowych, antyfaszystowskich i gejowskich.

d3u83zy

O witrynie zrobiło się głośno po brutalnym napadzie na działacza ruchu anarchistycznego. Do zdarzenia doszło na warszawskim Powiślu - dwaj nieznani sprawcy zaatakowali mężczyznę gazem, a następnie wbili mu nóż w plecy. Napadnięty był jedną z osób, których dane znalazły się na stronie firmowanej przez "Blood&Honour".

Funkcjonowanie strony zbiegło się też z napaścią na naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha. Sprawca tej napaści już jest w rękach policji.

d3u83zy

Podziel się opinią

Share

d3u83zy

d3u83zy
Więcej tematów