Trwa ładowanie...
d4f4atx

Strefa płatnego parkowania zostanie powiększona od czerwca 2015

W środę radni przegłosowali projekt korekty granic strefy płatnego parkowania. W czerwcu 2015 roku zostanie ona powiększona o część Grzegórzek, Krowodrzy i Dębniki. Zmiany granic strefy są wynikiem postulatów mieszkańców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Strefa płatnego parkowania zostanie powiększona od czerwca 2015
(www.krakow.pl)
d4f4atx

Na pierwszej sesji powakacyjnej prezydent Majchrowski przedstawił projekt korekty granic strefy płatnego parkowania w Krakowie. Chcieli tego i mieszkańcy, i radni dzielnicowi. Miasto wykonało także badania parkingowe, które wykazały, że w wielu miejscach w dni robocze ruch jest przeciążony. W środę 26 radnych opowiedziało się za korektą granic strefy, 4 wstrzymało się od głosu. Nikt nie zagłosował przeciw projektowi.

Nowa strefa płatnego parkowania zacznie obowiązywać od czerwca 2015 roku. Mieszkańcy strefy mogą wykupywać abonamenty w preferencyjnych cenach - zapłacą jedynie 10 zł miesięcznie. Dla pozostałych kierowców ceny są mniej przychylne: 3 zł na pierwszą godzinę parkowania, za drugą 3,50, a za trzecią 4,10 zł. Takie opłaty obowiązują od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 20:00.

Przykładem takiego miejsca są Dębniki - obecnie jeszcze znajdują się poza strefą płatnego parkowania, równocześnie będąc nią otoczonymi z trzech stron. Kierowcy wykorzystują ten fakt i blokują miejsca parkingowe w dzielnicy. Zatrzymują się także w sposób nieprzepisowy utrudniając nie tylko ruch samochodowy, ale i pieszych.

d4f4atx

- Stąd decyzja o objęciu Dębnik strefą płatnego parkowania, tym bardziej, że wielokrotnie mieszkańcy tej dzielnicy postulowali o wprowadzenie takiego rozwiązania - wyjaśnił Jerzy Marcinko, dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Od czerwca strefa płatnego parkowania w Krakowie zmieni zatem swoje granice. W przypadku Dębnik za postój będziemy płacić w rejonie pomiędzy Bulwarami Wiślanymi a ulicami Monte Cassino i Nowaczyńskiego.

Korektę wprowadzono także w Grzegórzkach (granica przebiegać będzie wzdłuż ulicy Rakowickiej do linii kolejowej, dalej do Mogilskiej, następnie rzeką Białuchą do ulicy Norwida, do Grochowskiej, do alei Beliny - Prażmowskiego, wzdłuż Beliny Prażmowskiego do ulicy Olszańskiej, wzdłuż Olszańskiej do Rakowickiej) oraz w Krowodrzy (strefa postała poszerzona wzdłuż ulicy Wrocławskiej do Racławickiej, ulicą Racławicką do linii kolejowej, wzdłuż linii kolejowej do ulicy Prądnickiej, wzdłuż Prądnickiej do Wrocławskiej).

- Zwiększy się powierzchnia obecnej strefy płatnego parkowania, zostanie ona uzupełnione o tereny, których zabrakło w poprzedniej koncepcji. Teraz musimy będziemy musieli zrobić przetarg na jej przygotowanie, zakup i montaż parkomatów - tłumaczy w rozmowie z WP.PL Michał Pyclik, rzecznik ZIKiT.

- Projekt powiększenia strefy płatnego parkowania powstał w odpowiedzi na wnioski radnych, radnych dzielnicowych i mieszkańców. Wykonaliśmy też badania parkingowe, które wykazały, że rzeczywiście, strefa powinna być powiększona. Do kolejnych zmian się nie przymierzamy, ale tak jak mówię - ta także nie była planowana, a dzieje się to na prośbę mieszkańców - dodaje rzecznik.

d4f4atx

Podziel się opinią

Share
d4f4atx
d4f4atx
Więcej tematów