Trwa ładowanie...

Strefa czerwona. Nowe obostrzenia od 10 października. Co się zmieni?

W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem rząd wprowadził nowe obostrzenia. Od soboty 10 października będą obowiązywały nowe zasady. Co się zmieni?

Czerwona strefa - nowe obostrzeniaCzerwona strefa - nowe obostrzeniaŹródło: Getty Images
dpm2lc4
dpm2lc4

Czerwona strefa. Nowe obostrzenia

Od soboty 10 października rząd wprowadza nowy pakiet obostrzeń. Jakie zasady będą obowiązywały w strefie czerwonej?

  • Maseczki są obowiązkowe wszędzie w przestrzeni publicznej na terenie czerwonej strefy. Tylko osoby, które mają zaświadczenie od lekarza lub dokument potwierdzający niepełnosprawność mogą być zwolnione z obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Jak przekazał 6 października minister zdrowia Adam Niedzielski, noszenie maseczek to obecnie już norma współżycia społecznego.

"Staramy się przekonywać o tym, z jakim niebezpieczeństwem mamy do czynienia, jak ważne jest stosowanie środków prewencyjnych: zachowanie dystansu, noszenie maseczki, jak ogromne znaczenie ma przestrzeganie obostrzeń, które są systematycznie wprowadzane" – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

  • W strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizacji targów i kongresów, wydarzeń kulturalnych, działalności wesołych miasteczek i parków rozrywki.
  • Wydarzenia sportowe mogą się odbywać w strefie czerwonej, ale pod warunkiem, że nie będzie publiczności.
  • Gastronomia – w lokalu gastronomicznym (restauracje, bary) limit osób uzależniony jest od powierzchni. Na jedną osobę musi przypadać 4 m2. Wszystkie restauracje i inne punkty gastronomiczne znajdujące się w strefie czerwonej mogą być czynne tylko w godzinach 6:00-22:00. W nocy mogą jedynie funkcjonować punkty gastronomiczne sprzedające żywność na wynos i dostarczające ją do klienta.
  • Transport zbiorowy – w autobusach i innych środkach komunikacji publicznej zajęte może być tylko 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu. Jednocześnie w pojeździe musi być pozostawione co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.
  • Siłownie – limit osób na siłowni wynosi 1 osoba na 10 m2.
  • Kina – 25 proc. widowni może być zajęte. Każdy na widowni musi mieć maseczkę.
  • Kościoły – obowiązek stosowania maseczek przez uczestników mszy i nabożeństw. W kościołach obowiązuje też limit osób – może się w nich znajdować tyle wiernych, ile wynosi 50 proc. obłożenia budynku. Z kolei w czasie wydarzeń religijnych na terenie miejscowości w strefie czerwonej, które odbywają się na zewnątrz, konieczne jest zakładanie maseczek oraz zachowanie dystansu 1,5 m od innych uczestników.
  • Wesela i inne uroczystości rodzinne – limit osób nie został zmniejszony. Nadal w imprezach rodzinnych może brać udział maksymalnie 50 osób, nie wliczając w to obsługi. W przypadku innych imprez lub spotkań – również może być do 50 osób.

Piotr Zgorzelski zakażony koronawirusem. Wicemarszałek: "Czuję się z tym kiepsko"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dpm2lc4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpm2lc4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj