Trwa ładowanie...

Strażacy ustawiali barierki przed Sejmem. Polecenie wydał komendant PSP

Barierki przed Sejmem zostały rozstawione w nocy z piątku na sobotę. Rozstawili je podchorążowie ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej na warszawskim Żoliborzu. Na co dzień ta grupa strażaków wzywana jest do akcji ratunkowych.

Strażacy ustawiali barierki przed Sejmem. Polecenie wydał komendant PSPŹródło: WP.PL
d1ygal1
d1ygal1

Jak ustaliła "Gazeta Wyborcza" polecenie wydał w porozumieniu z szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. bryg. Lesze Suski. Rozkaz ogłoszono około północy, choć oficjalnie decyzja dotarła w sobotę około godz. 8. A wtedy strażacy byli już po akcji rozstawiania barierek.

W piątek 14 lipca marszałek Sejmu Marek Kuchciński ograniczył dostęp do budynku parlamentu. Argumentowano to względami bezpieczeństwa. W nocy z piątku na sobotę przed Sejmem zgromadziło się kilkadziesiąt osób, które co jakiś czas próbowały sforsować ustawione barierki. Dwóm osobom przedstawiono zarzuty w związku z wtargnięciem na sejmowe podwórze.

Protest przeciwko ustawom o sądach. Obywatele RP i KOD pod Sejmem

Strażacy nie mieli czasu się przebrać

Jeden z podchorążych biorący udział w akcji powiedział gazecie, że nie mogli rozmawiać z demonstrantami i dziennikarzami. Strażacy mieli też zerwać z mundurów emblematy Państwowej Straży Pożarnej. Przełożeni nie chcieli, aby ktoś zauważył, że barierki rozkładają strażacy, a nie było czasu, żeby się przebrać. Według podchorążych, była to pierwsza taka sytuacja po 1989 r.

d1ygal1

Podchorążowie przed Sejmem byli w sumie dwa razy. Za pierwszym, nie było jeszcze barierek, które mieli ustawiać na ul. Wiejskiej. Za drugim razem, około godz. 3 strażacy przebierali się niebieskie ubrania robocze w autobusie stojącym około 200 m od Sejmu.

Rzecznik komendanta głównego PSP w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" stwierdził, że strażacy w ten sposób doskonalili swoje umiejętności i będą lepiej przygotowani na ewentualną akcję ewakuacji ludności.

d1ygal1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ygal1
Więcej tematów