Strażacy-ratownicy ćwiczą w wesołym miasteczku
Blisko 50 strażaków uwalniało w Chorzowie osoby uwięzione na krzesełkach kolejki linowej i w gondolach diabelskiego młyna. Symulacja akcji ratowniczej w wesołym miasteczku zakończyła prowadzone w regionie kilkudniowe ćwiczeń strażaków-ratowników wysokościowych z całej Polski.
Akcja w chorzowskim wesołym miasteczku prowadzona była w dwóch grupach. Ratownicy za pomocą sprzętu wspinaczkowego i wyuczonych technik alpinistycznych ewakuowali osoby uwięzione na specyficznych, trudnych obiektach - powiedział Jarosław Wojtasik ze śląskiej straży pożarnej.
Chorzowski diabelski młyn o kole średnicy ok. 40 m jest najwyższym tego typu obiektem w Polsce - strażacy wspinali się po jego konstrukcji, następnie opuszczali ewakuowane osoby na linach. Utrudnieniem dla ćwiczących przy kolejce linowej było zatrzymanie krzesełek z przewidzianymi do ewakuacji osobami nad parkowym zbiornikiem wodnym.
Dlatego w tej akcji wzięli też udział ratownicy wodni z jednostki w Bytomiu. Zamysł tych ćwiczeń jest bowiem taki, by możliwie integrować ratowników z całego kraju, by potem - swobodnie współdziałali, jeśli zostaną skierowani do akcji w inne rejony Polski - wyjaśnił Wojtasik.
Podkreślił, że tego typu ćwiczenia dla ratowników wysokościowych z całej Polski organizowane są co roku w innych miejscach, tak aby wszyscy specjalizujący się w podobnych akcjach strażacy potrafili sprawnie działać w przypadku ewakuacji np. portowych dźwigów w Gdańsku, Gdyni czy Szczecinie, czy też w górnośląskich kopalniach.
Dlatego dzień wcześniej ratownicy ćwiczyli ewakuację podziemnych wyrobisk w wykorzystywanym do odwadniania pobliskich kopalń szybie "Bolko" w Bytomiu oraz szybie "Żmija", w udostępnionej do ruchu turystycznego Kopalni Zabytkowej w Tarnowskich Górach.
48 uczestniczących w ćwiczeniach strażaków poznało też warunki i zagrożenia na rekreacyjnych terenach Sportowej Doliny w Bytomiu - Suchej Górze. Jest to m.in. miejsce ćwiczeń ratowników śląskiej grupy ratownictwa wysokościowego straży pożarnej z Radzionkowa. Utworzona w 1997 r. grupa liczy 21 strażaków.
Każdy z członków istniejących w całej Polsce grup ratownictwa wysokościowego jest przygotowany do prowadzenia działań ratowniczych na obiektach wysokościowych i terenowych, a także przy użyciu śmigłowca. Co roku Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej organizuje kilkudniowe ćwiczenia przedstawicieli tych grup w różnych warunkach terenowych - w różnych rejonach Polski.