PolskaStraż Graniczna udaremniła wywóz ponad 580 zabytkowych monet

Straż Graniczna udaremniła wywóz ponad 580 zabytkowych monet

Ponad 580 zabytkowych monet, pochodzących w
większości z XIX i pierwszej połowy XX wieku, odkryli śląscy
pogranicznicy w bagażu 29-letniego Niemca, odlatującego z lotniska
w podkatowickich Pyrzowicach do Dortmundu w Niemczech. Mężczyzna -
jak mówił - nie wiedział, że na wywóz takich przedmiotów potrzebne
jest zezwolenie.

05.09.2006 | aktual.: 05.09.2006 11:34

Podczas kontroli bagażu funkcjonariusz Straży Granicznej zwrócił uwagę na prostokątny przedmiot, w którym było wiele metalowych elementów. Po otwarciu walizki okazało się, że znajduje się tam duża ilość monet - powiedział rzecznik śląskiej Straży Granicznej, mjr Grzegorz Klejnowski.

Większość monet pochodzi z okresu między 1874 a 1944 rokiem. Są wśród nich także takie, których wiek trudno określić. Podróżny kupił kolekcję na targu staroci w Bytomiu. O zezwolenie na wywóz monet nie starał się, bo nie wiedział, że jest wymagane. Deklarował, że w jego bagażu znajdują się wyłącznie rzeczy osobiste.

Zatrzymane przez pograniczników monety zbadają teraz eksperci. Po oficjalnym potwierdzeniu ich zabytkowej wartości, mężczyzna odpowie za naruszenie przepisów ustawy o ochronie zabytków.

Straż Graniczna i służby celne przypominają wszystkim turystom oraz osobom chcącym wywieźć przedmioty o wartości historycznej, żeby zawczasu postarały się o zezwolenie.

Pozwoleń na wywóz wymaga nie tylko to, co figuruje w rejestrze zabytków i rejestrach muzealnych, ale także przedmioty niewpisane do rejestrów, mające więcej niż 55 lat, a w przypadku dziedzictwa przemysłowego - starsze niż 25-letnie.

Aby otrzymać pozwolenie na wywóz takich przedmiotów, trzeba się zwrócić z odpowiednim wnioskiem do ministra kultury, za pośrednictwem właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Nawet gdy przedmiot nie jest zabytkiem, podróżny powinien posiadać zaświadczenie potwierdzające, że nie jest on objęty zakazem wywozu. Jest ono ważne rok od daty wystawienia.

Rzeczy zakwestionowane przez celników trafiają do depozytu celnego do czasu wydania opinii przez biegłego rzeczoznawcę. Jeżeli nie są zabytkami, podróżny może otrzymać je z powrotem i wywieźć, jeżeli postara się o zaświadczenie. W innym przypadku stają się własnością Skarbu Państwa. Natomiast za nielegalny wywóz dzieł sztuki może grozić do pięciu lat więzienia.

Źródło artykułu:PAP
przemytmonetyprzemytnicy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)