Straty NFZ w związku z nadużyciami producentów sprzętu ortopedycznego
Nawet milion złotych mógł stracić NFZ w wyniku działalności nieuczciwych producentów i sprzedawców sprzętu ortopedycznego. Zdaniem urzędników łódzkiego oddziału funduszu, którzy odkryli nieprawidłowości - producenci i sprzedawcy zawyżają faktury i uzyskują z NFZ-u maksymalną kwotę refundacji.
Kontrola wykazała, że różnice między ceną rynkową konkretnych produktów, a refundacją wynosiła nawet trzysta procent. Podejrzenia kontrolerów o powszechności tego zjawiska, potwierdza jeden z łódzkich przedsiębiorców. Mówi, że zna w środowisku zakłady, które tak robią. Szacuje, że jest ich mniej więcej połowa. Dodaje, że są kontrole z funduszu, ale nie pod kątem, czy sprzęt został wydany w innej cenie, a inna jest zafakturowana.
Informacje o wyłudzaniu z NFZ maksymalnych refundacji docierały także do Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych oraz do ministerstwa zdrowia - mówi Jakub Gołąb, menadżer Izby. Wyjaśnia, że nie były to informacje "twarde", a raczej pewna ocena stanu rzeczywistości. Jakub Gołąb podkreśla, że taka działalność była zgodna z prawem, natomiast pozostaje wątpliwa etycznie.
Andrzej Troszyński z biura prasowego centrali NFZ zapowiedział, że Fundusz wystąpi o zmianę przepisów, które umożliwiają nieuczciwym producentom i sprzedawcom sprzętu ortopedycznego zawyżanie faktur i uzyskiwanie z funduszu maksymalnej kwoty refundacji.
Z kolei rzecznik resortu zdrowia Paweł Trzciński zapewnił, że prace nad zmianą przepisów zostaną w ministerstwie zintensyfikowane.