Polska"Strategicznym celem Białorusi jest integracja z UE"

"Strategicznym celem Białorusi jest integracja z UE"

Strategicznym celem Białorusi jest integracja z Unią Europejską - mówi lider białoruskiej opozycji Aleksander Milinkiewicz. Milinkiewicz jest specjalnym gościem IV Warszawskiej Konferencji Wschodnioeuropejskiej, która odbywa się na Uniwersytecie Warszawskim.

Aleksander Milinkiewicz w swoim wykładzie mówił o obecnej sytuacji na Białorusi, wadze współpracy tego kraju z krajami demokratycznymi oraz jego perspektywach.

Odnosząc się do decyzji prezydenta Władimira Putina o zawieszeniu traktatu o Ograniczeniu Sił Konwencjonalnych w Europie, Aleksander Milinkiewicz powiedział, że żałuje, że taka decyzja zapadła.

Rosja ma pewne problemy po rozpadzie Związku Radzieckiego i chciałaby znów odnowić swoje wpływy jako wielkie mocarstwo - mówi Milinkiewicz. Dodaje, że z nową świadomością, iż imperia nie żyją długo, mają w Rosji problemy i politycy i obywatele. Każde państwo ma prawo do swoich decyzji - mówi Milinkiewicz podkreślając, że polska i czeska decyzja o rozmieszczeniu na terenie swoich krajów elementów tarczy antyrakietowej nie jest dla Rosji zagrożeniem.

Odnosząc się do - podanej w piątek przez Interfax - informacji o zatrzymaniu na Białorusi 5 osób pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Polski, Aleksander Milinkiewicz powiedział, że ta sprawa ma podłoże czysto polityczne. Od czasu do czasu pojawia się taka antypolska histeria, bo u dyktatorów zawsze powinien być wróg; najlepiej, jeżeli jest wewnętrzny i zewnętrzny - mówi Aleksander Milinkiewicz.

Przyznaje też, że pomimo wiary w rychły koniec dyktatury komunistycznej na Białorusi, proces demokaratyzacji tego kraju jest procesem bardzo złożonym. Dla mnie Białoruś była, jest i będzie krajem europejskim, a strategicznym jego celem jest eurointegracja - mówi Milinkiewicz. Jak podkreśla, to długa i nieprosta droga, bo demokracja nie przychodzi tak łatwo ani na Białoruś, ani do Rosji, ani do azjatyckich byłych republik radzieckich. To pokazuje, jaki to jest złożony proces - mówi Milinkiewicz zauważając, ze zmiany w mentalności ludzi dokonują się często w kilku pokoleniach. Bywa, że muszą się zmienić dwa, trzy pokolenia, żeby desowietyzacja i dekomunizacja stała się faktem - mówi Milinkiewicz.

Aleksander Milinkiewicz dodał, że dyktatura na Białorusi z każdym dniem jest słabsza i podkreślił, że choć nie dostrzegają tego ludzie władzy, coraz lepiej widzą to białoruscy obywatele.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)