PolskaStrategia gospodarcza PiS

Strategia gospodarcza PiS

Lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przedstawił założenia strategii gospodarczej tej partii. Dokument przyjęła Rada Polityczna PiS, która przez dwa dni obradowała w Łodzi.

Nowa strategia gospodarcza Prawa i Sprawiedliwości zakłada szereg posunięć, które - zdaniem Kaczyńskiego - mają wyrwać polski rynek z zastoju, między innymi poprzez wprowadzenie jednolitej 18-procentowej stawki podatkowej dla podmiotów gospodarczych, ulg inwestycyjnych, w tym budowlanej i remontowej, oraz likwidacji funduszy celowych, licznych agend rządowych i środków specjalnych.

Ekspert ekonomiczny PiS poseł Andrzej Diakonow proponuje dwie stawki dla podatku PIT - 18 i 32%. Według niego, obniżenie podatków, a także racjonalizacja dochodów i wydatków państwa powinny być punktem wyjścia do naprawy finansów publicznych. Z kolei ulgi budowlane i remontowe mają zaowocować wzrostem nakładów inwestycyjnych, co ma rozruszać rynek i stworzyć nowe miejsca pracy.

PiS proponuje również, aby jednym ze źródeł finansowania deficytu budżetowego była emisja przez Skarb Państwa papierów dłużnych, kierowanych na preferencyjnych warunkach wyłącznie do osób fizycznych. Zdaniem działaczy partii, byłoby to korzystne zarówno dla gospodarstw domowych, bowiem oprocentowanie byłoby większe od lokat bankowych, jak również zmniejszyłoby ryzyko i niepewność w finansowaniu deficytu budżetowego. Banki zaś zmusiłoby do zwiększenia oprocentowania lokat i zmniejszenia oprocentowania kredytów.

Działania te powinny iść w parze z oszczędnościami, których obecny rząd nie chce lub nie potrafi znaleźć. Takie są założenia strategii gospodarczej, która w szczegółach zostanie przedstawiona podczas grudniowej konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)