Trwa ładowanie...

Strajk nauczycieli. Urzędnicy MEN otrzymywali nagrody

Kiedy nauczyciele przygotowywali swój protest, urzędnicy ministerstwa edukacji przyznawali sobie nagrody na polepszenie motywacji do pracy. Takimi uznaniowymi nagrodami oraz kilkoma innymi dodatkami w MEN podnosi pensje urzędników o ponad 2 tys. zł.

Share
Strajk nauczycieli. Urzędnicy MEN otrzymywali nagrody
Źródło: East News, Fot: Jan Bielecki
dwp01wh

Nawet najbardziej radykalni działacze Związku Nauczycielstwa Polskiego nie przypuszczali, że w trakcie największego od lat konfliktu płacowego, w Ministerstwie Edukacji Narodowej trwało przyznawanie nagród. Pierwsza manifestacja nauczycieli, skarżących się na nędzne pensje odbyła się we wrześniu 2018 roku. Następnie przez wiele miesięcy związkowcy negocjowali z rządem. Bezskutecznie. 8 kwietnia wybuchł strajk nauczycieli. Trwa on do dziś.

Za kreatywność i motywację należy się nagroda

Tymczasem w 2018 roku za "wydajność, kreatywność, motywację do pracy i chęć do współdziałania dla dobra ministerstwa" pracownikom MEN wypłacono łącznie 1,4 mln zł. To kwota, którą podało samo ministerstwo. Sprawę ujawnił poprzez interpelację poselską poseł Nowoczesnej Paweł Pudłowski.

dwp01wh

Jak podkreśla w informacji wiceminister Maciej Kopeć, nagrody są realizowane zgodnie z prawem, a osoby zajmujące kierownicze stanowiska w Ministerstwie Edukacji Narodowej ich nie otrzymały. - Przyznawanie nagród uznaniowych jest powiązane z osiągnięciami pracowników i jest uzależnione m.in. od uzyskanych rezultatów, zaangażowania, przejawiania inicjatywy w pracy, stopnia realizacji celów - wyjaśnił.

Zobacz także: "Ogromna obłuda". Siemoniak bezlitosny dla Szydło

Ten wiceminister w pierwszych dniach strajku nauczycieli zastępował w wypowiedziach publicznych Annę Zalewską (jak informowało radio RMF FM, miała zakaz komentowania protestu). Kopeć dziwił się, że nauczyciele strajkują, bo przecież od dwóch turach podwyżek i trzeciej planowanej we wrześniu 2019 największa grupa nauczycieli dostanie 508 zł podwyżki.

Ile płacą w ministerstwie edukacji

Jak dowiaduje się Wirtualna Polska, dzięki nagrodom i licznym innym dodatkom średnie pensje w MEN idą mocno w górę. Tylko dzięki naborowi do służby cywilnej w tym roku grupa urzędników może otrzymać dodatkowe 900 zł miesięcznie (należy zdać egzamin). Według ostatnich danych KPRM płaca zasadnicza w ministerstwie, kierowanym przez Annę Zalewską wynosiła 5017 zł brutto. Niby niewiele.

dwp01wh

Po doliczeniu nagród uznaniowych, dodatku stażowego, dodatku służby cywilnej, dodatku zadaniowego, nagrody jubileuszowej i premii rocznej średnia wynagrodzenia wynosi już 7763 zł. Różnica to ponad 2700 zł brutto, daleko przekracza marzenie nauczycieli o 1000 zł podwyżki.

Lecą nagrody dla urzędników

W rankingu nagród dla urzędników i pracowników bryluje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Już pisaliśmy, że Jan Krzysztof Ardanowski rozdał 264 mln zł. Ten jednak ma pod sobą ARiMR oraz KRUS, łącznie 31 tys. zatrudnionych.

Z kolei Ministerstwo Spraw Zagranicznych podzieliło między urzędników 23 mln zł. Średnio wyszło na głowę 7321 zł. Uzasadnieniem przyznanych nagród była m.in "terminowa i rzetelna praca w trudnych warunkach lub pod presją czasu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dwp01wh

Podziel się opinią

Share
dwp01wh
dwp01wh
Więcej tematów