Trwa ładowanie...

Strajk nauczycieli i egzamin gimnazjalny. Ostre słowa ZNP

Strajk nauczycieli i egzamin gimnazjalny. ZNP nie zawiesza strajku. Przewodniczący Sławomir Broniarz powiedział, że oliwy do ognia dolał wczoraj premier Morawiecki. Związek uważa za zagrożenie, że udział w egzaminach biorą osoby z zewnątrz

Strajk nauczycieli i egzamin gimnazjalny. Ostre słowa ZNPŹródło: Agencja Gazeta
d4l8tk9
d4l8tk9

Wszystkie informacje na temat strajku nauczycieli i egzaminów gimnazjalnych znajdziecie w naszej relacji na żywo.

- Dziś pierwszy dzień egzaminów. Sam fakt, że nauczyciele wzięli w nich udział, nie zakłóca strajku - powiedział Sławomir Broniarz na konferencji prasowej. Dodał, że nigdy nauczyciel od dziecka nie odszedł, a to, że egzamin odbywa się w takiej nerwowej atmosferze, jest winą pani Zalewskiej.

- Oliwy do ognia dolał wczoraj premier Morawiecki. Propozycja "okrągłego stołu" jest w bardzo specyficznym momencie. Propozycję debaty są istotne, ale wtedy kiedy jest czas spokoju i nie robimy tego pod presją czasu i emocji. To data, która pokazuje, że premierowi nie zależy na rozwiązaniu konfliktu - powiedział.

d4l8tk9

Podkreślił, że ZNP nie rozważa zawieszenia strajku. - Jesteśmy przygotowani na różnego rodzaju działania - dodał.

Jeśli chodzi o pięniądze dla nauczycieli w czasie ich strajku, Broniarz powiedział, że "o funduszu strajkowym będzie informacja jutro". - Nie dziwią nas stanowiska ministra finansów i Regionalnych Izb Obrachunkowych. Tylko, że są one nieprawdą - mówił.

Strajk nauczycieli. "Płacą za udział w komisjach"

Wiceprezes ZNP Baszczyński powiedział także, że są samorządy, w których płaci się osobom z zewnątrz za udział w komisjach egzaminacyjnych. ZNP wylicza, że są to strażacy, służba więzienna, katecheci. Stwierdził, że w sytuacji nowego rozporządzenia każdy będzie mógł nadzorować egzaminy.

d4l8tk9

- Doszło do rzeczy niezwykłej. Są samorządy, które płacą tym osobom z zewnątrz nawet 450 zł dziennie. Mówię o Zgierzu. Do tej pory mówiono nam, że praca nauczyciela, który przychodzi na egzamin jest traktowana jako wolontariat. Okazuje się, że można znaleźć pieniądze. W Chełmie 100 zł, w Rybniku 220 zł - powiedział.

Na pytanie, czy są to osoby z uprawnieniami pedagogicznymi, Sławomir Broniarz dodał, że "osoby z uprawnieniami też mogą być pedofilami".

- Sytuacja jest dynamiczna. Potwierdzam fakt radykalizacji niektórych grup. Podkreślałem w rozmowie z premier Szydło, że musi ona wziąć pod uwagę, że sytuacja może się wyjąć spod kontroli - mówił na konferencji Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych.

d4l8tk9

Strajk nauczycieli i egzamin gimnazjalisty. W tych szkołach są problemy

W szkole podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi w Podwiesku w gminie Chełmno w województwie kujawsko-pomorskim nie odbył się egzamin gimnazjalny.
W placówce zabrakło 3 osób w komisji. 36 dzieci nie pisze tam więc części humanistycznej egzaminu - informuje RMF FM.

Jak powiedziała w TVN24 dyrektorka Specjalnego Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Owińskach koło Poznania, nie odbył się tam egzamin z historii i WOS-u. Trwa obecnie egzamin z języka polskiego. Rozpoczął się on chwilę później niż powinien, ale będzie odpowiednio wydłużony.

Ostatni taki egzamin gimnazjalisty

Należy podkreślić, że to ostatni tego typu egzamin i od przyszłego roku przeprowadzane będą jedynie egzaminy ósmoklasisty. W ciągu trzech dni uczniowie będą rozwiązywać zadania z następujących dziedzin: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz z języka obcego nowożytnego. Na rozwiązanie części humanistycznej oraz matematyczno-przyrodniczej przeznaczono 150 minut, natomiast egzamin z języka obcego nowożytnego będzie trwał 60 minut (zarówno poziom podstawowy, jak i rozszerzony). Poniżej podajemy dokładny harmonogramy egzaminu w terminie głównym i dodatkowym.

Egzamin gimnazjalny 2019 – termin główny

Część humanistyczna – 10.04.2019 (środa)
Egzamin obejmuje materiał z:

 • historii i wiedzy o społeczeństwie - egzamin o godz. 9.00
 • języka polskiego - egzamin o godz. 11.00

Część matematyczno-przyrodnicza – 11.04.2019 (czwartek)
Egzamin obejmuje materiał z:

 • zakresu przedmiotów przyrodniczych - egzamin o godz. 9.00
 • matematyki - egzamin o godz. 11.00

Część językowa (język obcy nowożytny) – 12.04.2019 (piątek)
Egzamin z jednego z następujących języków: angielskiego, ‎francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego i włoskiego.

 • egzamin językowy na poziomie podstawowym odbędzie się o godz. 9.00
 • egzamin językowy na poziomie rozszerzonym odbędzie się o godz. 11.00

Egzamin gimnazjalny 2019 – termin dodatkowy

Część humanistyczna – 03.06.2019 (poniedziałek)
Egzamin obejmuje materiał z:

 • historii i wiedzy o społeczeństwie - egzamin o godz. 9.00
 • języka polskiego - egzamin o godz. 11.00

Część matematyczno-przyrodnicza – 04.06.2019 (wtorek)
Egzamin obejmuje materiał z:

 • zakresu przedmiotów przyrodniczych - egzamin o godz. 9.00
 • matematyki - egzamin o godz. 11.00

Część językowa (język obcy nowożytny) – 05.06.2019 (środa)
Egzamin z jednego z następujących języków: angielskiego, ‎francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego i włoskiego.

 • egzamin językowy na poziomie podstawowym odbędzie się o godz. 9.00
 • egzamin językowy na poziomie rozszerzonym odbędzie się o godz. 11.00
d4l8tk9

Strajk nauczycieli może wpłynąć na odwołanie egzaminu?

Przypominamy, że strajk nauczycieli rozpoczął się w poniedziałek, 8 kwietnia 2019. Według zapowiedzi ma potrwać do odwołania, przez co może objąć zarówno rozpoczynające się w środę, 10 kwietnia 2019, egzaminy gimnazjalne, jak i egzamin ósmoklasisty. Wiadomo, że FZZ i ZNP domagają się podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019. Solidarność dąży natomiast do podwyżki o 15 proc. ze słotą od stycznia 2019 oraz kolejnych 15 proc. od stycznia 2020. W związku z zaistniałą sytuacją, uczniowie nadal nie mają pewności, czego się spodziewać. Kuratorium oświaty dąży do tego, aby egzaminy się odbyły, a zgodnie z przepisami, tego dnia rodzice muszą przysłać dzieci do szkoły. Żaden dyrektor nie może wydać komunikatu, w którym oznajmi, że jego szkoła jest zamknięta, a egzamin zostanie odwołany.

d4l8tk9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4l8tk9
Więcej tematów