Trwa ładowanie...
d1t889s

Strajk nauczycieli 2019 trwa. Rusza egzamin ósmoklasisty

Strajk nauczycieli 2019 zaczyna drugi tydzień protestu, a uczniowie w całej Polsce podchodzą do egzaminu ósmoklasisty. - Zawieśmy protest na Wielki Tydzień - apelował w niedzielę premier i jeszcze raz zapraszał do debaty o oświacie przy okrągłym stole.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Egzamin ósmoklasisty (trwa strajk nauczycieli 2019)
Egzamin ósmoklasisty (trwa strajk nauczycieli 2019) (PAP)
d1t889s

Egzamin z języka polskiego rozpoczyna 3-dniowy maraton sprawdzający wiedzę. Przystąpi do niego 370 tysięcy uczniów VIII klas szkół podstawowych. Młodzież zaczyna pisać o godz. 9 i będzie miała na to 120 minut.

We wtorek odbędzie się egzamin z matematyki, który potrwa 100 minut, a w środę z języka obcego (90 minut). Największa grupa ósmoklasistów (95 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym okazał się niemiecki (4,5 proc.).

d1t889s

Przypomnijmy, że napisanie egzaminu ósmoklasisty to warunek ukończenia szkoły podstawowej. Chociaż wielu nauczycieli protestuje i odmówiło wzięcia udziału w organizacji tego sprawdzianu wiedzy, rząd zapewnia, że zrobił wszystko, by odbył się on zgodnie z planem.

Gdyby część uczniów nie napisała egzaminu (z powodu strajku nauczycieli 2019 lub innych powodów), może do niego przystąpić w drugim terminie - 3, 4 i 5 czerwca. Wynik egzaminu uczniowie poznają 14 czerwca.

Strajk nauczycieli 2019. Morawiecki: Dziękuję związkowcom

Strajk nauczycieli 2019 trwa już ósmy dzień. Premier Mateusz Morawiecki poprosił nauczycieli w niedzielę, by egzaminy ósmoklasistów odbyły się bez zakłóceń i by zawiesić protest na czas świąt.

d1t889s

- Powinniśmy mieć taką wspólną zasadę, że tam, gdzie chodzi o dobro młodzieży, dobro uczniów, to spory pomiędzy - nazwijmy to umownie - dorosłymi, odkładamy na bok - ocenił Mateusz Morawiecki.

Zaznaczył, że tak jak wcześniej obiecał, zaraz po świętach rusza inicjatywa nauczycielskiego okrągłego stołu.

Jak wynika z najnowszego sondażu, takie rozwiązanie sporu popiera ponad 70 proc. Polaków.

- Dziękuję tutaj związkowcom, dziękuję nauczycielom za to, że pozytywnie odpowiedzieli na ten nasz apel. Bardzo to doceniam. To jest krok we właściwym kierunku obu stron i przybliżenie stanowisk - dodał Mateusz Morawiecki.

d1t889s

"W Wielkim Tygodniu zachęcamy premiera do podjęcia wielkich decyzji" - skomentował krótko na Twitterze lider protestu i szef ZNP Sławomir Broniarz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d1t889s

d1t889s
d1t889s
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów