Trwa ładowanie...
d4elk2p
Strajk Kobiet. Prawnik tłumaczy, jakie prawa ma osoba zatrzymana

Strajk Kobiet. Prawnik tłumaczy, jakie prawa ma osoba zatrzymana

Prawnik Forum Obywatelskiego Rozwoju Eliza Rutynowska mówi, aby osoby zatrzymywane podczas Strajku Kobiet, które są wciągane do samochodu, głośno krzyczały swoje imię i nazwisko. To ma pozwolić zarejestrować dane takiej osoby, przez co później łatwiej będzie można ją znaleźć na komendzie. Prawnik zaznacza, że osoba zatrzymana ma trzy główne prawa. Pierwsze z nich dotyczy podstawy prawnej, na jakiej dokonywane jest zatrzymywanie. Osoba zatrzymana ma również prawo do kontaktu z obrońcą. Ostatnie z praw dotyczy poinformowania wskazanej przez zatrzymanego osoby. Telefony są wykonywane przez policję, a po stronie osoby zatrzymanej stoi wskazanie numeru. Rutynowska mówi również, co się dzieje, jak pojawi się na komendzie.

Co dzieje się po takim zatrzymaniuRozwiń

Transkrypcja:

Co dzieje się po takim zatrzymaniu podczas protestów? Czy osoba zatrzymana może posługiwać się telefonem komórkowym, by na przykład umówić się z prawnikiem, by poprosić o jakąś pomoc prawną? Jak to wyglądało także minionej nocy? Przede wszystkim, korzystając z okazji, jeszcze raz przypomnę wszystkim, że jeżeli są zatrzymywani, jeżeli są wciągani do samochodu czy wprowadzani do samochodu policyjnego, prosimy o to, by głośno krzyczeli swoje imię i nazwisko. Osoby postronne lub media, które akurat będą na miejscu, na pewno zarejestrują dane osobowe takiej osoby zatrzymanej i następnie trafi to do naszej informacji. Będziemy wiedzieli, kogo szukać na komendach. Jeżeli chodzi o prawa samej osoby zatrzymanej, trzy są najważniejsze: po pierwsze musimy wiedzieć na podstawie jakiej prawnej i faktycznej jesteśmy zatrzymywani, po drugie mamy prawo do kontaktu z obrońcą i po trzecie mamy prawo do poinformowania wskazanej przez nas osoby. Te telefony wykonuje policja, my podajemy numery. Dlatego zawsze zachęcam do tego, żeby te numery zapisać sobie na rękach lub na łydce. Kiedy już pani jedzie, tak jak wspominała pani, była pani na komendzie w podwarszawskim Piasecznie, to co pani robi jako prawniczka, jakie są pani uprawnienia, w jaki sposób może pani pomóc osobie zatrzymanej? W pierwszej kolejności oczywiście zgłaszam się do pana dyżurnego lub pani dyżurnej, który odbiera ode mnie informację, że zgłaszam się do obrony osób zatrzymanych. Jeżeli dysponuje nazwiskami i to jest wtedy najlepsza sytuacja, przekazuję informacje o tym, kogo szukam i czy ta osoba lub osoby przebywają na tej komendzie, na którą się akurat zgłosiłam. Następnie w idealnej sytuacji schodzi do mnie osoba, która zarządza osobami, jakby całą procedurą, na miejscu i dopuszcza mnie do osób zatrzymanych. Od razu powiem, że jasno należy wyartykułować, że żąda się obecności obrońcy.
d4elk2p
d4elk2p
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj