Trwa ładowanie...
d3k5p5y

Stracimy środki z Funduszy Norweskich? Resort sprawiedliwości: negocjacje trwają

Norwegia nie podpisze umowy na przekazanie ministerstwu sprawiedliwości pieniędzy w ramach tzw. Funduszy Norweskich - poinformował w czwartek resort dyplomacji tego kraju. Polski resort sprawiedliwości zapewnia, że nie otrzymał oficjalnej informacji o tej decyzji. Twierdzi też, że negocjacje ws. wykorzystania funduszy są kontynuowane.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stracimy środki z Funduszy Norweskich? Resort sprawiedliwości: negocjacje trwają
Stracimy środki z Funduszy Norweskich? Resort sprawiedliwości: negocjacje trwają (East News, Fot: Magdalena Pasiewicz)
d3k5p5y

"W świetle ostatnich wydarzeń w Polsce i decyzji Norweskiej Administracji Sądowej jest jasne, że władze norweskie nie podpiszą umowy z Polską w sektorze wymiaru sprawiedliwości finansowanej ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). To wyraźny sygnał dla polskich władz, że rząd Norwegii jest zaniepokojony postępami w zakresie praworządności i niezależności sądownictwa w Polsce" - poinformował w czwartek sekretarz stanu w norweskim MSZ, Audun Halvorsen. Dodał jednak, że "należy kontynuować współpracę z Polską w innych obszarach".

Zobacz także: Polska straci prawie 300 mln zł z Funduszy Norweskich. "Zaniepokojenie ws. praworządności"

Polski resort sprawiedliwości poinformował w piątek, że nie otrzymał oficjalnej informacji na ten temat. Zapewnił również, że "polska i norweska strona kontynuują negocjacje nad umową w sprawie programu, by w jak najlepszy sposób wykorzystać przyznane nam 70 mln euro".

d3k5p5y

W komunikacie resort zwrócił uwagę, że Polska również zgłasza uwagi do stanu praworządności w Norwegii. Dotyczą one norweskich sądów, które aprobują odbieranie dzieci biologicznym rodzicom przez norweskie instytucje opiekuńcze (Barnavernet).

Zobacz także: Norwegia. Polacy wyrzuceni z samolotu. "Potraktowano nas jak pijanych"

"Mamy mocne wsparcie w tej sprawie w orzeczeniach wydanych przez EPTCz w Strasburgu a dotyczących właśnie Norwegii. Bronimy i będziemy bronić polskich dzieci i ich rodziców, gdy łamane będą ich prawa na terenie każdego kraju również Norwegii. Na nasze stanowisko nie wpłynie fakt, że Norweska Administracja Sądów ewentualnie wycofa się ze współpracy" - napisał w przekazanym PAP komunikacie resort.

Fundusze Norweskie to środki, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przekazują, jako bezzwrotną pomoc państwom Europy Środkowej i Południowej w zamian za dostęp do rynku UE. Polska od lat jest największym beneficjentem tych funduszy. W latach 2014-21 ma otrzymać blisko 8 mld koron norweskich czyli (3,3 mld zł) na różne programy.

Program dla wymiaru sprawiedliwości jest warty 700 mln koron norweskich (292 mln zł).

Żródło: www.wnp.pl

d3k5p5y

Podziel się opinią

Share

d3k5p5y

d3k5p5y
Więcej tematów